Reklama

Reklama

Kolarstwo: Lennard Kamna mistrzem świata juniorów

Niemiec Lennard Kamna zdobył w hiszpańskiej Ponferradzie tytuł mistrza świata juniorów w jeździe indywidualnej na czas. Mikołaj Gutek (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) uplasował się na 13. pozycji.

Niemiec Lennard Kamna zdobył w hiszpańskiej Ponferradzie tytuł mistrza świata juniorów w jeździe indywidualnej na czas. Mikołaj Gutek (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) uplasował się na 13. pozycji.

Drugi z reprezentantów Polski, Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy) zajął 17. miejsce.

Kamna nie miał godnych siebie rywali. Mistrz Europy od początku uzyskiwał najlepsze międzyczasy, a na mecie wyprzedził o 44 sekundy Amerykanina Adriena Costę oraz o 58 sekund Australijczyka Michaela Storera.

W tej konkurencji Polacy mają piękne tradycje. W 2000 roku w Plouay Piotr Mazur wywalczył złoto, a Łukasz Bodnar brąz, natomiast w 2008 w Kapsztadzie zwyciężył Michał Kwiatkowski. W przeszłości mistrzami świata juniorów w jeździe na czas juniorów byli Szwajcar Fabian Cancellara i Niemiec Marcel Kittel, dzisiejsze gwiazdy kolarstwa.

Reklama

W Ponferradzie Polacy wypadli lepiej niż się spodziewali. Sajnok przez wiele minut siedział na fotelu lidera, a zmienił go Gutek. Gdy do mety dojechało 38 z 69 zawodników, prowadzili dwaj biało-czerwoni. Dopiero następni kolarze - "konie z pierwszej dziesiątki", jak powiedział Sajnok - okazali się jednak szybsi.

18-letni Gutek pochodzi z Łęcznej, miasta piłkarskiego, ale nie jest wielkim kibicem futbolu.

"Wolę kolarstwo. Z wyniku jestem zadowolony, choć po cichu liczyłem na pierwszą dziesiątkę. Zabrakło 12 sekund. Kamna pokazał wielką klasę. Miał doskonałą średnią prędkość 49,8 km/godz. i nie byłby bez szans w rywalizacji z najlepszymi młodzieżowcami. Wszyscy mówią, że to drugi Tony Martin" - ocenił.

Młodszy o rok Sajnok mówi o sobie, że jest "Kaszubem z krwi i kości". "Mieszkam w Kartuzach i klub mam pod nosem. Nie mówię za dużo po kaszubsku, ale z mojego jo, czyli tak, śmieją się koledzy z reprezentacji. Uczę się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy u trenera kadry Waldemara Cebuli. Bardzo się cieszę z tego wyniku. Jestem mega szczęśliwy" - powiedział.

O godz. 14.30 rozpocznie się druga wtorkowa konkurencja - jazda ind. na czas elity kobiet. Na tej samej co juniorzy, liczącej 29,5 km pętli wystartują dwie Polki: Eugenia Bujak i Katarzyna Pawłowska.

Wyniki jazdy ind. na czas juniorów (29,5 km):

1. Lennard Kamna (Niemcy) - 36.13

2. Adrien Costa (USA)   strata 44

3. Michael Storer (Australia)  58

13. Mikołaj Gutek (Polska) 1.58

17. Szymon Sajnok (Polska) 2.17

Z Ponferrady Artur Filipiuk

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama