Reklama

Reklama

Kolarska ProLiga - 19 wyścigów w sezonie 2013

W tegorocznym kalendarzu BGŻ ProLigi - rankingu mającego wyłonić najlepszego krajowego zawodnika - znalazło się 19 najważniejszych wyścigów kolarskich. Rywalizacja w tym cyklu prowadzona jest od 2005 r,, a ostatnim triumfatorem był Mark Rutkiewicz.

W tegorocznym kalendarzu BGŻ ProLigi - rankingu mającego wyłonić najlepszego krajowego zawodnika - znalazło się 19 najważniejszych wyścigów kolarskich. Rywalizacja w tym cyklu prowadzona jest od 2005 r,, a ostatnim triumfatorem był Mark Rutkiewicz.

ProLiga to cykl punktacji szosowych wyścigów dla elity (seniorów), które przez organizatorów zostały zgłoszone do UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), a więc spełniają wszelkie wymogi związane z organizacją i poziomem sportowym.

W rywalizacji biorą udział tylko polscy kolarze, z których najlepsi zdobywają w każdym wyścigu punkty. Po każdej imprezie obliczana jest bieżąca klasyfikacja, a kolarz mający najwięcej punktów otrzymuje koszulkę lidera ProLigi. Pomysłodawcą i organizatorem tej rywalizacji jest Stowarzyszenie Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich (SSZGK), a sponsorem tytularnym Bank BGŻ.

Reklama

W tegorocznym regulaminie wprowadzono zapis, że zawodnik, któremu w sezonie 2013 zostanie udowodnione przyjmowanie zabronionych środków dopingowych zostaje całkowicie usunięty z punktacji, niezależnie od kary nałożonej przez PZKol. Anulowane punkty nie będą przyznawane innemu zawodnikom. Wszystkie wyścigi objęte są kontrolą antydopingową zgodnie z przepisami krajowymi i międzynarodowymi.

Na czołowych zawodników końcowej klasyfikacji sezonu czekają, obok tytułu najlepszego polskiego kolarza, nagrody finansowe - w kategorii elity: 15, 10 i 5 tysięcy zł, a wśród "orlików" (do 23 lat): 3, 2 i tysiąc zł. Zakończenie cyklu i wręczenia nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w BGŻ Arenie, pruszkowskim welodromie. Tam także uhonorowany zostanie laureat nagrody Fair Play, którego wybierze kapituła pod przewodnictwem Ryszarda Szurkowskiego. Najwybitniejszy polski kolarz, za sportowy gest - oddanie swego roweru rywalowi, został w 1970 roku wyróżniony nagrodą UNESCO.

Walka o punkty i żółtą koszulkę lidera cyklu ProLigi rozpocznie się już 7 kwietnia, na trasie tradycyjnie otwierającego sezon kolarski w Polsce wyścigu Ślężański Mnich w Sobótce. Zwycięzcy będą znani w październiku, po ostatniej imprezie - Memoriale Stanisław Kirpszy w Sokółce (7 października).

Wyścigi kolarskiej BGŻ ProLigi elita w 2013 r.:

1. Ślężański Mnich                                                                              Sobótka                7.04

2. Szlakiem Bursztynowym - Hellena Tour     trasa                           13-15.04

3. Memoriał Andrzeja Trochanowskiego                              Baboszewo        1.05

4. Szlakiem Grodów Piastowskich                                           trasa                     3-5.05  SUPER

5. Grand Prix Częstochowy                                                        Częstochowa   12.05

6. Bałtyk-Karkonosze Tour                                                          trasa                     20-25.05

7. Memoriał J.Grundmana i J.Wizowskiego     Grębocice               8-9.06

8. Małopolski Wyścig Górski                                            trasa                                13-15.06

9. Mistrzostwa Polski - jazda na czas,      Sobótka                    20.06

10. Mistrzostwa Polski - start wspólny    Sobótka                    23.06 SUPER

11. Wyścig Olimpijczyków i Solidarności                 trasa                     26-30.06 SUPER

12. Wyścig Dookoła Mazowsza                                                                 trasa                     23-27.07

13. Memoriał Henryka Łasaka                                    Sucha Bes.         10.08

14. Puchar Uzdrowisk Karpackich                                            Iwonicz Zdrój 11.08

15. Puchar MON                                                                                             Płock          17.08

16. Górskie Mistrzostwa Polski                                                 Jelenia Góra     25.08

17. Tour de Rybnik                                                                              Rybnik                           1.09

18. MP Drużynowe                                                                   Grudziądz                 13-15.09

19. Memoriał Stanisława Kirpszy                                   Sokółka          5.10

Dotychczasowi triumfatorzy ProLigi:

2005 - Radosław Romanik

2006 - Marcin Sapa

2007 - Tomasz Lisowicz

2008 - Tomasz Kiendyś

2009 - Robert Radosz

2010 - Jacek Morajko

2011 - Łukasz Bodnar

2012 - Marek Rutkiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL