Reklama

Reklama

Katarzyna Niewiadoma: Olimpijska trasa jest piekielnie trudna

Trasa wyścigu kolarskiego na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro jest piekielnie trudna - uważa liderka polskiej reprezentacji, siódma zawodniczka mistrzostw świata w Richmond Katarzyna Niewiadoma, która właśnie powróciła z rekonesansu w Brazylii.

- To najtrudniejsza trasa, jaką widziałam. I nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Nawet najtrudniejsze górskie etapy na Giro d'Italia przy tej trasie się chowają. Praktycznie nie ma gdzie odpocząć, wciąż podjazdy i zjazdy, a niby płaski odcinek przy plaży Copacabana jest odsłonięty i bardzo wietrzny - powiedziała Niewiadoma.

Pochodząca z Ochotnicy Górnej na Podhalu zawodniczka przejechała trasę razem z koleżankami z reprezentacji: Eugenią Bujak, Małgorzatą Jasińską, Katarzyną Pawłowską i Anną Plichtą. Dziewczynom towarzyszyli dwaj kandydaci do startu w Rio: Michał Gołaś i Marcin Białobłocki.

Reklama

- Najtrudniejszy jest chyba ostatni, siedmiokilometrowy podjazd. Pokonanie tego odcinka było prawdziwą mordęgą. Pierwsze cztery kilometry niezwykle ciężkie, sztywne. Wszystkie cierpiałyśmy, ale pocieszałyśmy się, mówiąc sobie, że mamy listopad i każda z nas zeszła już z formy i że na pewno inaczej będzie w sierpniu na olimpiadzie - opowiadała.

Niewiadoma ma już w dużym stopniu gotowy program przygotowań do sezonu 2016. Układała go wspólnie z trenerem ze swojej holenderskiej grupy Rabo Liv Sierkem - Janem de Haanem.

- Podobnie jak ostatni sezon, kolejny będzie podzielony na dwie części. Wiosną chcę pojechać w takich klasykach jak Strzała Walońska i Trofeo Binda. Na przełomie kwietnia i maja trochę odpocznę, a potem zaczną się właściwe przygotowania formy do igrzysk olimpijskich, które są dla mnie zdecydowanie najważniejszą imprezą. W czerwcu chciałabym pojechać na zgrupowanie wysokogórskie, a na początku lipca w Giro d'Italia - ujawniła.

To oznacza, że Niewiadoma nie wystartuje w zaplanowanej w tym samym terminie co Giro pierwszej edycji Tour de Pologne kobiet.

- We Włoszech będę miała okazję ścigać się z zawodniczkami, z którymi pewnie będę rywalizować w Rio. To niesamowite, że pan Czesław Lang tak o nas zadbał. Organizacja Tour de Pologne na pewno pomoże kolarstwu kobiecemu. Szkoda, że z powodu igrzysk nie będę mogła w tej imprezie uczestniczyć, ale obiecuję, że w następnym roku na pewno wystartuję - podkreśliła.

21-letnia Niewiadoma nie ukrywa, że marzy jej się wielki sukces w Rio de Janeiro.

- Po igrzyskach europejskich w Baku, gdzie zdobyłam srebrny medal, powiedziałam sobie, że tę chwilę na podium chcę powtórzyć w Brazylii. Z drugiej strony... Nie chcę się nakręcać i nic nie będę obiecywać - zakończyła Niewiadoma.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama