Reklama

Reklama

Hamilton oskarża sponsora Saxo-Bank-Tinkoff o tolerowanie dopingu

Były kolarz zawodowy Tyler Hamilton w wywiadzie dla duńskiego portalu internetowego oskarżył sponsora grupy Saxo-Bank-Tinkoff o tolerowanie dopingu. - Róbcie co chcecie, ale tak, aby was nie złapano - miał powiedzieć podczas jednej z narad Oleg Tinkow.

Według amerykańskiego kolarza Rosjanin takich słów miał użyć w 2007 roku. Rok później wycofał się z finansowania grupy, ale niedawno powrócił do grona sponsorów.

- Dla takiego człowieka nie ma miejsca w światku kolarskim - powiedział Hamilton.

Według niego, doping w grupie CSC, w której startował zwycięzca Tour de France z 1997 roku Duńczyk Bjarne Riis, później dyrektor Saxo-Bank-Tinkoff, był na porządku dziennym.

Zarzutom stanowczo zaprzeczył były duński kolarz zawodowy Jokob Piil, który w wywiadzie dla gazety "Ekstrabladet" nazwał Hamiltona kłamcą.

Reklama

Amerykanin był świadkiem koronnym w aferze dopingowej, której bohaterem był jego rodak Lance Armstrong. Zakończyła się ona jego dożywotną dyskwalifikacją i odebraniem mu siedmiu zwycięstw w Tour de France.

Decyzję Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA) poparła Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) i dożywotnio zdyskwalifikowała Armstronga. Nakazała mu też zwrot kilku milionów dolarów, które otrzymał w nagrodę za zwycięstwa w Wielkiej Pętli.

Unieważniono też wszystkie jego wyniki począwszy od 1 sierpnia 1998 roku, a udział Armstronga w zorganizowanym procederze dopingowym opisano w tysiącstronicowym raporcie.

W tym roku w Saxo-Bank-Tinkoff jeździli Polacy Rafał Majka i Jarosław Marycz.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy