Reklama

Reklama

Gliński o Szurkowskim: Na jego legendzie wychowały się miliony Polaków

"Na jego legendzie wychowały się miliony Polaków" – powiedział podczas mszy świętej w intencji zmarłego w poniedziałek wybitnego kolarza Ryszarda Szurkowskiego minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

"Żegnamy dziś legendę polskiego kolarstwa, wybitnego sportowca i wielkiego, pięknego człowieka. Ryszard Szurkowski był talentem na skalę światową, ale też mądrym sportowcem, który ten talent potrafił poprzeć ciężką pracą. Na jego legendzie wychowały się miliony Polaków. Niósł rodakom radość w smutnych i szarych czasach PRL. Był człowiekiem pasji, reprezentującym nasz kraj na największych światowych imprezach" - przypomniał Gliński.

Wspominając liczne sukcesy Szurkowskiego, wicepremier zaznaczył, że do ostatnich dni życia kojarzył się z zaciętą walką, zadziornością, niezłomnym charakterem, oddaniem i wielką pasją.

Reklama

"Jego działalność, zasługi i miłość do kolarstwa, jaką okazywał na każdym kroku, pozostaną w naszych sercach jako wzór do naśladowania. Odejście jednego z najwybitniejszych kolarzy w historii Polski to dotkliwa i bolesna strata dla całego środowiska i miłośników sportu. Ale mogę powiedzieć to chyba w imieniu nas wszystkich - to wielka strata dla całej Polski" - podkreślił Gliński.

W piątek Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza święta żałobna w intencji Szurkowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 lutego w kościele oraz na cmentarzu przykościelnym w Wierzchowicach koło Świebodowa, w jego rodzinnej miejscowości.

pp/ af/Reklama

Reklama

Reklama

Reklama