Giro d'Italia: triumf Gilberta, Contador powiększył przewagę

Belg Philippe Gilbert z ekipy BMC wygrał w Vincenzy 12. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Drugie miejsce zajął Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), który umocnił się na pozycji lidera.

Gilbert odniósł zwycięstwo w charakterystycznym dla siebie stylu. Zaatakował na krótkim (1200 m), ale stromym podjeździe do mety na Monte Berico, nie dając szans rywalom. W ten sposób triumfował w wielu wyścigach klasycznych, a także w mistrzostwach świata w Valkenburgu w 2012 roku.

Belg wyprzedził o trzy sekundy grupkę, na której czele finiszowali Contador oraz Włoch Diego Ulissi. Słabo wypadli Polacy. Najlepszy z nich, Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) zajął 66. miejsce ze stratą 8.31. W czwartek wycofał się pierwszy z podopiecznych Piotra Wadeckiego - Jarosław Marycz.

W klasyfikacji generalnej Contador powiększył przewagę nad Włochem Fabio Aru z trzech do 17 sekund. Trzeci jest pomocnik Aru z ekipy Astana Hiszpan Mikel Landa, który traci 55 sekund.

Do mety rozgrywanego w deszczu etapu dojechała najpierw rozciągnięta grupa ponad 30 kolarzy, którzy bezpiecznie pokonali śliskie po deszczu odcinki zjazdowe. Wielu innych zawodników ucierpiało w kraksach, m.in. Australijczyk Simon Gerrans oraz Holender Stef Clement.

16 kilometrów przed finiszem z czołówki zaatakował Włoch Franco Pellizotti, do którego dołączył Estończyk Tanel Kangert. U stóp finałowego podjazdu prowadził już samotny Kangert z przewagą 21 sekund nad szybko zbliżającymi się rywalami. Pierwszy z nich - Gilbert - minął go 250 metrów przed "kreską".

32-letni Belg odniósł drugie w karierze zwycięstwo etapowe w Giro d'Italia, sześć lat po sukcesie w Agnani. W czwartek utytułowany kolarz z Liege po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium. Poprzednie starty zupełnie mu nie wyszły, m.in. klasyki ardeńskie, w których w przeszłości triumfował w sumie pięciokrotnie.

W piątek o zwycięstwo powinni walczyć sprinterzy. 13. etap poprowadzi z Vincenzy do Lido di Jesolo nad Adriatykiem.