Reklama

Reklama

Giro d'Italia. Polka ocalała z Auschwitz otrzymała koszulkę lidera wyścigu

Lidia Maksymowicz, ocalała jako dziecko z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau otrzymała w sobotę różową koszulkę lidera kolarskiego wyścigu Giro d'Italia, rozgrywającego się tego dnia na północy Włoch.

- Nie ma nikogo, kto bardziej zasługiwałby na różową koszulkę niż pani - podkreślił prowadzący ceremonię wręczania koszulki Polce podczas 20. etapu Giro d'Italia. Podziękował jej też za obecność na trasie wyścigu.

Koszulka lidera została podarowana Lidii Maksymowicz jako wyraz wdzięczności za jej przesłanie pokoju i misję edukacyjną opowiadania młodym pokoleniom o doświadczeniach wojny.

Zdjęcia Polki ocalałej z Auschwitz-Birkenau z papieżem Franciszkiem obiegły świat

W środę świat obiegło zdjęcie przedstawiające papieża Franciszka, całującego numer obozowy Polki białoruskiego pochodzenia, która do Auschwitz-Birkenau trafiła w wieku niespełna trzech lat. Była tam poddawana okrutnym eksperymentom medycznym przez doktora Mengele.

Reklama

Do spotkania papieża z ocalałą doszło podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Najlepszy na 20 etapie Giro d'Italia był Damiano Caruso z grupy Bahrain Victorious. W przeddzień zakończenia wyścigu różową koszulkę lidera obronił drugi na mecie Kolumbijczyk Egan Bernal (Ineos Grenadiers).

sw/ tebe/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje