Reklama

Reklama

Froome wygrał kryterium w Szanghaju, pożegnanie Contadora

Brytyjczyk Chris Froome wygrał kolarskie kryterium w Szanghaju, promujące Tour de France w Chinach. Czwarte miejsce zajął kończący karierę Hiszpan Alberto Contador. Ścigali się też koledzy Froome'a z ekipy Sky - Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś.

Froome wyprzedził na finiszu towarzyszy ucieczki Kolumbijczyka Rigoberto Urana oraz Francuza Warrena Barguila. Contador odpadł z tej grupki na ostatnim odcinku.

- Odejście Contadora to koniec pewnej epoki. Był moim wielkim rywalem, będzie mi go brakować - przyznał Froome.

Niespełna 35-letni Hiszpan potwierdził, że w niedzielę ścigał się po raz ostatni. - Był to mój ostatni wyścig i dobrze się bawiłem. Atakowałem, atakowałem, atakowałem - powiedział kolarz, który ma w dorobku siedem zwycięstw w wielkich tourach - po dwa razy w Tour de France i Giro d'Italia oraz trzy we Vuelta a Espana.

Reklama

Pierwszą edycję kryterium w Szanghaju przygotowała firma ASO, organizator Tour de France, Vuelty, Paryż-Roubaix i wielu innych wyścigów. Na start zaproszono bohaterów lipcowej "Wielkiej Pętli" oraz wielu innych czołowych kolarzy, m.in. Belga Grega Van Avermaeta i Niemca Marcela Kittela. W pierwszej części kryterium w jednej z ucieczek brał udział Gołaś.

Ci sami zawodnicy, z wyjątkiem Contadora, będą rywalizować 4 listopada w drugim kryterium promującym Tour de France na Dalekim Wschodzie - tym razem w japońskiej Saitamie.

Kolarze Sky przyjechali do Chin bezpośrednio z Manchesteru, gdzie uczestniczyli w krótkim zgrupowaniu oraz w gali podsumowującej sezon. Kwiatkowski odebrał podczas tej uroczystości dwie nagrody - dla najbardziej popularnego zawodnika Sky wśród kibiców oraz za najbardziej efektowne zwycięstwo - w klasyku Mediolan-San Remo.

Wyniki kryterium w Szanghaju (59 km):

 1. Chris Froome (Wielka Brytania/Sky)       - 1:21.56

 2. Rigoberto Uran (Kolumbia/Cannondale)   ten sam czas

 3. Warren Barguil (Francja/Sunweb)                  2 s

 4. Alberto Contador (Hiszpania/Trek)               12

 5. Edvald Boasson Hagen (Norwegia/Dimension Data)  15

 6. Petr Vakocz (Czechy/Quick Step)

...

10. Michał Kwiatkowski (Polska/Sky)               1.04

32. Michał Gołaś (Polska/Sky)                     1.10

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL