Reklama

Reklama

Francuska federacja: Nie zmieniać kolejności w Tour de France

​Francuska federacja kolarska (FFF) zaproponowała w czwartek, by pierwsze miejsca w Tour de France w latach 1999-2005, zwolnione po dyskwalifikacji Lance'a Armstronga, nie były przyznane innym zawodnikom.

Według pomysłodawców, takie rozwiązanie pozwoli uniknąć "polemik w kwestii wiarygodności ewentualnych zwycięzców".

Niektórzy z kolarzy, którzy kończyli wyścig na drugim miejscu w ciągu siedmiu lat, gdy wygrywał go Armstrong, sami także byli zamieszani w afery dopingowe.

"Ten okres zdecydowanie zasługuje na umieszczenie w rejestrze najbardziej ponurych lat naszego sportu" - podkreśliła FFF w specjalnym komunikacie.

24 sierpnia amerykańska agencja antydopingowa (USADA) zdyskwalifikowała dożywotnio 40-letniego byłego kolarza, unieważniając wszystkie jego wyniki uzyskane od 1 sierpnia 1998 roku, w tym siedem zwycięstw w Tour de France, odniesionych w latach 1999-2005, oraz anulowała wszystkie pozostałe wyniki uzyskane po 1 sierpnia 1998 roku. Uzasadniła, że były one efektem stosowania niedozwolonych środków.

Stało się to po tym, jak Amerykanin oświadczył, że nie zamierza dłużej bronić się przed zarzutami oraz nie weźmie udziału w procesie, który ocenił jako niesprawiedliwy. USADA z kolei zapewniła, że dysponuje zeznaniami ponad dziesięciu osób, m.in. kolegów Armstronga z czasów zawodowej kariery, które twierdzą, że stosował doping i namawiał innych do tego procederu.

Francuska federacja kolarska, która podkreśliła, że "wycofanie się Lance'a Armstronga z walki z oskarżeniami USADA brzmi jak przyznanie się do winy", domaga się jednocześnie "zwrócenia przez Amerykanina premii, jakie otrzymał za sukcesy w Tour de France i innych wyścigach, szacowanych na łączną kwotę blisko 2,95 mln euro".

Zawodnicy, którzy zajęli drugie miejsca w Tour de France, gdy triumfował Lance Armstrong:

Reklama

1999 - Alex Zuelle (Szwajcaria)

2000 - Jan Ullrich (Niemcy)

2001 - Ullrich

2002 - Joseba Beloki (Hiszpania)

2003 - Ullrich

2004 - Andreas Kloeden (Niemcy)

2005 - Ivan Basso (Włochy)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje