Reklama

Reklama

Fabian Cancellara wygrał prolog Tour de France

​Szwajcar Fabian Cancellara (RadioSchack) wygrał jazdę indywidualną na czas w Liege - prolog 99. wyścigu kolarskiego Tour de France. Polak Sylwester Szmyd (Liquigas) był 113., a zwycięzca ubiegłorocznej imprezy Australijczyk Cadel Evans (BMC) - 13.

Drugie miejsce ze stratą 7,13 sekundy do Cancellary zajął Brytyjczyk Bradley Wiggins (Sky). Taki sam czas miał sklasyfikowany na trzeciej pozycji Francuz Sylvain Chavanel (Omega). Dla Szwajcara było to piąte zwycięstwo w prologu w Tour de France.

Reklama

- Zrobiłem wszystko co mogłem. To nigdy nie jest łatwe. Zawsze staram się jechać na maksimum możliwości. Zwycięstwo na początek wyścigu to wspaniałe uczucie i z pewnością zdejmuje część presji - powiedział triumfator prologu, który przejechał dystans ze średnią prędkością 53 km/h.

Szczęśliwy na mecie był również Wiggins. - Co za wspaniałe otwarcie! - krzyknął Brytyjczyk.

Pecha miał Niemiec Tony Martin. Mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas na półmetku był wolniejszy o sekundę od Cancellary, ale z powodu przebitej opony musiał zmienić rower przez co stracił 23 sekundy do lidera i sklasyfikowany został na 45. miejscu.

Wszyscy zawodnicy startowali co minutę i mieli do pokonania bardzo krótki dystans - tylko 6,4 km. Wśród 198 kolarzy w TdF jest jeden Polak - Sylwester Szmyd z włoskiego Liguigasu.

W niedzielę pierwszy etap długości 198 km z Liege do Seraing. W ciągu trzech tygodni kolarze pokonają w sumie 3497 km. Najtrudniejsze będą dwa etapy w Pirenejach w ostatnim tygodniu wyścigu: do Luchon oraz do Peyragudes. Zwycięzca wyłoniony zostanie zapewne dopiero w Chartres, w przedostatnim dniu, na mecie bardzo długiej (53,5 km) jazdy indywidualnej na czas.

Wyniki prologu w Liege (6,4 km):

  1. Fabian Cancellara (Szwajcaria/RadioShack)     7,13

  2. Bradley Wiggins (W. Brytania/Sky)     strata     7 s

  3. Sylvain Chavanel (Francja/Omega Pharma) ten sam czas

  4. Tejay Van Garderen (USA/BMC)                    10

  5. Edvald Boasson Hagen (Norwegia/Sky)             11

  6. Brett Lancaster (Australia/Orica)     ten sam czas            

  7. Patrick Gretsch (Niemcy/Argos)                  12

  8. Denis Mienszow (Rosja/Katusza)                   13

  9. Philippe Gilbert (Belgia/BMC)         ten sam czas    

 10. Andrij Griwko (Ukraina/Astana)                  15

...

114. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas)               34Dowiedz się więcej na temat: tour de france | Liege | Sylwester Szmyd | Cadel Evans | t d fr

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama