Reklama

Reklama

Dookoła Mazowsza. Zwycięstwo Erlenda Blikry w Teresinie

Norweg Erlend Blikra (Coop Oester Hus) wygrał w czwartek w Teresinie pierwszy etap kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza. Na finiszu pokonał Stanisława Aniołkowskiego (CCC Development) i Grzegorza Stępniaka (Wibatech Merx).

Blikra, zwycięzca środowego prologu, umocnił się dzięki bonifikacie na pozycji lidera wyścigu i wyprzedza o dziewięć sekund Aniołowskiego. 22-letni Norweg prowadzi również w klasyfikacji młodzieżowej.

Reklama

Czwartkowy etap potwierdził słowa Blikry, który po zwycięskim prologu przyznał, że nie uważa się za dobrego czasowca i specjalizuje się w sprintach. Na mecie w Teresinie wyprzedził o długość roweru będącego w dobrej formie Aniołkowskiego i jednego z najszybszych polskich kolarzy - Stępniaka.

Etap prowadzący pętlami wokół Teresina (168 km) rozgrywany był w bardzo szybkim tempie, sięgającym 45 km/godz. Niemal od startu następowały próby rozerwania 130-osobowego peletonu. Udało się to na trzeciej z ośmiu rund dziewiątce kolarzy, wśród których byli m.in. doświadczony Marek Rutkiewicz i mistrz Czech Frantisek Sisr. Grupka ta uzyskała blisko dwuminutową przewagę, ale zacięta pogoń peletonu, prowadzonego przez zawodników ekipy Hurom, doprowadziła do połączenia grup.

Kontrataku spróbował raz jeszcze Rutkiewicz uciekając wraz z Estończykiem Slimem Kiskonenem (Cycling Tartu). Prowadząca dwójka została jednak doścignięta na ostatniej z 20-kilometrowych rund i o zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy. Kiskonen, który wygrał dwa lotne finisze, na pocieszenie zyskał koszulkę najaktywniejszego, a Rutkiewicz - supersprintera.

Drugi na mecie Aniołkowski przyznał szczerze, że Norweg był od niego po prostu szybszy. "To było widać na kresce, był o długość roweru lepszy. Jestem naprawdę w dobrej dyspozycji, nie boję się rywalizacji na finiszu i starałem się walczyć o zwycięstwo. Pomogli mi mocno koledzy, wyprowadzając na dobrą pozycję. Staraliśmy się kontrolować wyścig. W pierwszej ucieczce był nasz kolega z ekipy, więc nie goniliśmy mocno. Kontra Marka Rutkiewicza miała niewielkie szanse - było ich tylko dwóch i trudno  było im utrzymać minutową przewagę przez 50 kilometrów" - podsumował czwartkowy etap najszybszy z Polaków.

Drugi etap, wokół Grodziska Mazowieckiego, prowadzi również rundami wokół miasta i ma 166 km. Wyścig zakończy się w sobotę w Kozienicach.

Wyniki pierwszego etapu (wokół Teresina, 168 km):

1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)     3:47.30

2. Stanisław Aniołkowski  (CCC Development)

3. Grzegorz Stępiak (Wibatech Merx)

4. Paweł Franczak (Regiom Lubelski)

5. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu)

6. Frantisek Sisr (Czechy/Elkov-Author)  wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)     3:50.02

2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)     strata 9 s

3. Damian Papierski (CCC Development)                11

4. Adrian Kurek (Hurom BDC Development)              12

5. Patryk Stosz (CCC Development)                    13

6. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx)                 13

Dowiedz się więcej na temat: Wyścig Dookoła Mazowsza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje