Reklama

Reklama

Dookoła Mazowsza: ponad 100 kolarzy na starcie

Ponad stu kolarzy z dziewięciu drużyn zagranicznych i 11 krajowych stanie w środę na starcie 61. edycji kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza. Z numerem 1 na koszulce pojedzie ubiegłoroczny triumfator, Czech Alois Kankovsky (Elkov-Author).

Trzyetapowy wyścig, najstarsza regionalne wieloetapówka w kraju, rozpocznie się krótkim prologiem - jazdą indywidualną na czas na terenie toru wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Zawodnicy będą tam mieli do pokonania okrężną trasę długości 2,3 km, a rywalizacja wyłoni liderów poszczególnych klasyfikacji.

Gospodarzami etapów będą kolejno - Kozienice (26 lipca), Grodzisk Mazowiecki (27 lipca) i Teresin (28 lipca). Trasy etapów są niemal zupełnie płaskie, a walka o zwycięstwo w mazowieckim wyścigu rozstrzyga się zazwyczaj na finiszach, co faworyzuje zawodników specjalizujących się w sprinterskich końcówkach.

Reklama

W ubiegłym roku wyścig wygrał Alois Kankovsky, doświadczony Czech, który na trasach polskich wyścigów czuje się znakomicie. Obok Dookoła Mazowsza ma na koncie między innymi po trzy zwycięstwa w jednodniowych klasykach - Memoriałach Trochanowskiego i Siemińskiego. Przed laty specjalizował się w wyścigach na torze, był nawet mistrzem świata w omnium. Także i w tegorocznej edycji będzie jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa, tym bardziej, że w składzie ekipy ma kilku kolarzy mających za sobą występy w największych imprezach kolarskich, m.in. Jana Bartę oraz mistrza Czech Josefa Czernego, byłego zawodnika CCC Sprandi Polkowice.

Bardzo mocny skład zgłosiła także najwyżej notowana polska ekipa - CCC. W jej szeregach, obok rutyniarzy - Kamila Gradka czy Mateusza Taciaka, pojedzie utalentowany, bardzo szybki w końcówkach Szymon Sajnok. Dobrych sprinterów ma również ekipa Hurom - pojadą w niej między innymi Eryk Latoń i Kamil Zieliński. Do walki włączą się także zapewne zawodnicy ekip zagranicznych, w tym kolarze z Danii, Niemiec, Włoch czy Słowacji.

Właśnie w barwach słowackiej drużyny - Dukli Trenczyn - zadebiutował w Dookoła Mazowsza w 2009 roku 19-letni wówczas Peter Sagan, późniejszy trzykrotny mistrz świata. - Sagan przyjechał wówczas jako amator, medalista mistrzostw świata juniorów w wyścigach MTB. Przed tym startem miał na koncie tylko jeden sukces szosowy, odniesiony w Słowacji, a w Polsce wygrał dwa etapy. W programie była wówczas jazda drużynowa, jego Dukla pojechała słabo i przekreśliła szanse Petera na zwycięstwo w całym wyścigu - wspominał w poniedziałek, na konferencji zapowiadającej imprezę, dyrektor wyścigu Dookoła Mazowsza Marcin Wasiołek.

Nowością na wyścigu będą koszulki liderów, w tradycyjnych barwach - żółtej, zielonej i fioletowej, ale ze specjalnym wzorem, którego motywem jest kontur województwa mazowieckiego. Zaprojektował je i wykonał były kolarz Legii Daniel Chądzyński, którego firma Danielo zaopatruje w stroje i akcesoria kolarskie kilka ekip WorldTouru.

Równolegle z wyścigiem głównym zorganizowane zostaną wyścigi dla amatorów i Mini Dookoła Mazowsza, dla 13-14 letnich adeptów kolarstwa.

Trasa 61. wyścigu Dookoła Mazowsza (wszystkie etapy rozgrywane są na trasach okrężnych):

prolog - jazda na czas (2,3 km) Warszawa, Służewiec
1. etap - Kozienice (165 km)
2. etap - Grodzisk Mazowiecki (166,5 km)
3. etap - Teresin (168 km)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama