Reklama

Reklama

Dookoła Kraju Basków: wygrana Contadora, Kwiatkowski trzeci

Hiszpan Alberto Contador z ekipy Tinkoff-Saxo wygrał w miejscowości Ordizia, po samotnym finiszu, pierwszy etap kolarskiego wyścigu Dookoła Kraju Basków i zdobył koszulkę lidera. Trzecie miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step).

Faworyt wyścigu zaatakował na ostatnim stromym podjeździe 7 km przed metą, odrywając się od towarzysza ucieczki, swojego rodaka Alejandro Valverde. Na zjazdach utrzymał przewagę, która na "kresce" wyniosła 14 sekund. Kwiatkowski finiszował na czele pierwszej niewielkiej grupy, tracąc do zwycięzcy 34 sekundy.

Reklama

W klasyfikacji generalnej różnice są takie same - w wyścigu nie są przyznawane bonifikaty czasowe na metach etapów.

W czołówce zabrakło kilku kolarzy, których wcześniej wymieniano w gronie faworytów, m.in. zwycięzcy Vuelta al Pais Vasco sprzed dwóch lat Hiszpana Samuela Sancheza i jego kolegi z ekipy BMC Amerykanina Tejaya van Garderena czy Kolumbijczyka Carlosa Betancura (AG2R).

Contador ma szansę na trzeci triumf, po sukcesach w 2008 i 2009 roku. Hiszpan potwierdził wysoką formę, którą pokazał niedawno wygrywając wyścig Tirreno-Adriatico i zajmując drugie miejsce w Dookoła Katalonii.

Wyścig w Kraju Basków składa się z sześciu etapów. Najtrudniejszy powinien być odcinek czwarty, z metą na górze Arrate koło miasta Eibar, ale rywalizację może rozstrzygnąć ostatnia próba - sobotnia jazda indywidualna na czas w Markina-Xemein.

Po pierwszym etapie wyścigu Dookoła Kraju Basków trzeci na mecie Michał Kwiatkowski powiedział (cytat ze strony internetowej ekipy Omega Pharma-Quick Step):

 - Po klasyku Mediolan-San Remo przygotowywałem się w Calpe. Jestem zadowolony, że po okresie treningów dobrze wszedłem w wyścig. W Dookoła Kraju Basków moim celem jest złapać właściwy rytm przed ardeńskimi klasykami (Amstel Gold Race, Strzała Walońska, Liege-Bastogne-Liege - PAP), ale zobaczymy, jak będzie dalej. Co do dzisiejszego etapu, atak Alberto Contadora był imponujący. Ja uważałem, że lepiej jest utrzymywać swoje tempo i nie próbować jechać za nim, co mogłoby kosztować zbyt wiele sił. W pewnym momencie pomyślałem, że byłaby szansa złapać ich (Contadora i Alejandro Valverde) na zjeździe, ale oni byli superszybcy.

Wyniki 1. etapu, Ordizia - Ordizia (153 km) i klasyfikacja generalna:

 1. Alberto Contador (Hiszpania/Tinkoff-Saxo)   4:05.07

 2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)   strata 14 s

 3. Michał Kwiatkowski (Polska/Omega Pharma)         34

 4. Jurij Trofimow (Rosja/Katiusza)                  36

 5. Damiano Cunego (Włochy/Lampre-Merida)

 6. Jean-Christophe Peraud (Francja/AG2R)      ten sam czas

...

85. Michał Gołaś (Polska/Omega Pharma)            11.36

Dowiedz się więcej na temat: Alberto Contador | Michał Kwiatkowski | Michał Gołaś

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama