Reklama

Reklama

Dookoła Flandrii: Trzeci triumf Fabiana Cancellary

Szwajcar Fabian Cancellara (Trek) wygrał w niedzielę 98. edycję kolarskiego klasyka Dookoła Flandrii. Po blisko 260 kilometrach walki o losach zwycięstwa decydował finisz czteroosobowej czołówki. To trzeci triumf Cancellary w Ronde van Vlaanderen.

Na mecie w Audenarde szwajcarski kolarz, zwany "Spartakusem", wyprzedził trójkę Belgów - Grega van Avermaeta, Sepa Vanmarcke i Stijna Vandenbergha. Uznawany za głównego rywala Cancellary trzykrotny zwycięzca Dookoła Flandrii Belg Tom Boonen wywalczył siódme miejsce. Jeszcze dalszą pozycję - 16. zajął Słowak Peter Sagan.

Bardzo długa i trudna trasa, a także liczne kraksy i upadki sprawiły, że peleton szybko stopniał. Doszło także do poważnego wypadku, w którym ucierpiała starsza kobieta i belgijski kolarz Johan Vansummeren. Kobieta przechodziła przez jezdnię w miejscowości Wielsbeke i prawdopodobnie myślała, że zdąży przed grupą kolarzy. Jeden z nich wpadł na nią, a dwóch innych - Belgowie Johan Vansummeren i jeden z faworytów Vanmarcke upadło. Pierwszy z nich, zwycięzca Tour de Pologne 2007, również został odwieziony do szpitala z urazem głowy. 

Reklama

Decydujące akcje z udziałem faworytów rozpoczęły się około 30 kilometrów przed metą. Wówczas na czele znalazła się kilkunastoosobowa czołówka, w której byli niemal wszyscy faworyci, między innymi Cancellara, Boonen i Sagan.

Z prowadzącej grupy zaatakował van Avermaet, za którym pognał Vandenbergh. Dwójka zyskała kilkadziesiąt sekund przewagi, ale na kolejnym prowadzącym pod górę brukowym odcinku  "Spartakus" pokazał, że jest w doskonałej dyspozycji. Z łatwością oderwał się od najgroźniejszych rywali i wraz z jadącym na jego kole Vanmarcke doścignął prowadzącą dwójkę.

Na ostatnich kilometrach czołowa czwórka nieco zwolniła, skupiając się na finiszu. Podobnie jak przed rokiem, najszybszy okazał się Cancellara, wyrównując rekord zwycięstw w tym słynnym klasyku. Przed nim trzema triumfami poszczycić się mogli Belg Achille Buysse (w latach 1940-1943), Włoch Fiorenzo Magni (1949-1951), Belgowie Eric Leman (1970-1973), Johan Museeuw (1993-1998) i Boonen (2005-2012).

Jedyny startujący w tegorocznej edycji Polak, Maciej Bodnar z włoskiej grupy Cannondale, długo jechał w pierwszej grupie, pomagając liderowi drużyny Saganowi. W końcówce odstał jednak od czołówki i przyjechał na metę na 38. pozycji. Wyścig ukończyło 102 kolarzy z blisko 200 startujących.    

Wyniki wyścigu Dookoła Flandrii (Bruges - Audenarde, 259,1 km)

1. Fabian Cancellara (Szwajcaria/Trek) 6:15.25

2. Greg van Avermaet (Belgia/BMC)

3. Sep Vanmarcke (Belgia/Belkin)

4. Stijn Vandenbergh (Belgia/Omega Pharma) wszyscy ten sam czas

5. Alexander Kristoff (Norwegia/Katiusza) strata 20 s

6. Niki Terpstra (Holandia/Omega Pharma)   ten sam czas

7. Tom Boonen (Belgia/Omega Pharma)  28

8. Geraint Thomas (W. Brytania/SKY)        

9. Bjorn Leukemans (Belgia/Wanty)

10. Sebastian Langeveld (Holandia/Garmin)  wszyscy ten sam czas

...

38. Maciej Bodnar (Polska/Cannondale) 3.52 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy