BinckBank Tour. Van der Poel najlepszy na ostatnim etapie i w całym wyścigu

Holender Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) wygrał ostatni etap kolarskiego wyścigu BinckBank Tour, 183,6 km z Ottignies-Louvain-la-Neuve do Geraardsbergen, dzięki czemu zapewnił sobie końcowy triumf w tej imprezie w krajach Beneluksu.

Van der Poel odłączył się od peletonu z grupą innych kolarzy ok. 70 km przed metą i z czasem gubił kolejnych rywali. Linię mety minął cztery sekundy przed trzema zawodnikami z tym samym czasem: Belgiem Oliverem Naesenem (AG2R La Mondiale), Włochem Sonnym Colbrellim (Bahrain-McLaren) oraz Duńczykiem Soerenem Kraghiem (Sunweb).

W tyle został dotychczasowy lider Mads Pedersen (Trek-Segafredo) - Duńczyk był w sobotę dopiero 18. i stracił do zwycięzcy 1.21.

W klasyfikacji generalnej van der Poel uzyskał ostatecznie osiem sekund przewagi nad Kraghiem. Trzecie miejsce zajął Szwajcar Stefan Kueng (Groupama-FDJ), który stracił do triumfatora 23 s.

BinckBank Tour, wcześniej znany pod nazwą Eneco Tour, jest jedynym wyścigiem etapowym kategorii World Tour w krajach Beneluksu. Polacy w tym roku nie startowali.

Rywalizację skomplikowała pandemia koronawirusa. Z powodu wzrostu zakażeń i wprowadzonych w Holandii restrykcji odwołano drugi etap, a trasę czwartkowych zmagań trzeba było zmienić, aby w całości przebiegała w Belgii.