Reklama

Reklama

Bartłomiej Matysiak kolarskim mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego

Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) został kolarskim mistrzem Polski. Wygrał wyścig ze startu wspólnego przed Pawłem Franczakiem i Michałem Podlaskim (obaj ActiveJet).

Obrońca tytułu Michał Kwiatkowski (Omega Pharma Quick Step) przyjechał na metę w grupie zasadniczej, z wielominutową stratą do zwycięzcy.

Przez osiem z dziesięciu rund (każda długości 22 km) sytuację na trasie kontrolowali Kwiatkowski i jego kolega z ekipy - Michał Gołaś. Dwa ostatnie okrążenia stały jednak pod znakiem nieustannych ataków. Próbowali ich Przemysław Niemiec (Lampre Merida), Maciej Bodnar (Cannondale) i liczna grupa kolarzy CCC Polsat. To właśnie ich akcja zadecydowała ostatecznie o losach mistrzowskiego tytułu.

W czołowej, kilkunastosobowej grupie znalazło się kilku zawodników w pomarańczowych koszulkach CCC, kolarze ActiveJet, a także Michał Gołaś. Zabrakło natomiast Kwiatkowskiego, który pozostał w peletonie. Na ostatniej rundzie czołówka stopniała, ale grupa CCC Polsat zrealizowała swój plan. Umiejętnie rozprowadzony przez kolegów Matysiak nie miał problemów z wygraniem finiszu i po raz pierwszy w karierze sięgnął po koszulkę mistrza kraju.

Reklama

- Dziękuję kolegom z drużyny. To dzięki nim mogłem skutecznie finiszować. Cała ekipa wykonała wspaniałą pracę. Bardzo się cieszę, bo ten tytuł jest ukoronowaniem mojej kariery - powiedział na mecie Matysiak.

Kolejny raz walka o tytuł mistrzowski toczyła się na urozmaiconych i trudnych trasach prowadzących wokół masywu Ślęży, a baza imprezy zlokalizowana była w Sobótce. Podobnie jak w latach poprzednich mistrzowskim wyścigom towarzyszyło szereg imprez i atrakcji dla kibiców, którzy ściągnęli nie tylko z Dolnego Śląska, ale i z bardzo odległych miejscowości.

Wielu przyjechało, aby nie tylko oglądać krajową czołówkę, ale i samemu spróbować sił na mistrzowskiej trasie. Wyścigi amatorów, które odbyły się w niedzielę przed południem zgromadziły na starcie kilkaset osób. Najdłuższy dystans (44 km, dwa okrążenia trasy) pokonało 232 zawodników, a najszybszy był Zbigniew Gucwa ze Świebodzic.

Organizatorzy pomyśleli również o "spieszonych" cyklistach, którzy mieli szansę wystąpić w mistrzostwach Polski w grze w kapsle. W zabawie, polegającej na pokonaniu wymalowanej na asfalcie trasy (odwzorowującej rundę, jaką pokonywali zawodowcy), przesuwając po niej kapsle od butelek, uczestniczyły zarówno dzieci, jak i dorośli.

W odróżnieniu od zręcznościowych gier komputerowych, w "pstrykaniu" kapsli zdecydowanie lepsi był starsi uczestnicy zawodów, w większości pamiętający jeszcze z własnej praktyki popularną przez laty grę podwórkową z czasów PRL.   

Wyniki mistrzostw Polski elity w kolarstwie (220 km):

1. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)    5:06.25

2. Paweł Franczak (ActiveJet Team)              strata 1 s

3. Michał Podlaski (ActiveJet Team)                    9

4. Przemysław Kasperkiewicz (Bauknecht Author)        27

5. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step)             29

6. Leszek Pluciński (BDC MarcPol)                     31

7. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)         ten sam czas

8. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)           40

9. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)            49

10. Artur Detko (Mexller)                             52

...

13. Maciej Bodnar (Cannondale)                        59

21. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step)   14.28

22. Sylwester Szmyd (Movistar)                 ten sam czas 

Dowiedz się więcej na temat: kolarstwo | Bartłomiej Matysiak | Michał Kwiatkowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje