Reklama

Reklama

Alois Kankovsky wygrał 16. Memoriał Romana Siemińskiego

16. edycja Memoriału Romana Siemińskiego w Raciążu zakończyła się zwycięstwem czeskiego kolarza Aloisa Kankovsky'ego z grupy Whirpool Author.

16. edycja Memoriału Romana Siemińskiego w Raciążu zakończyła się zwycięstwem czeskiego kolarza Aloisa Kankovsky'ego z grupy Whirpool Author.

32-letni kolarz, mający w dorobku medale mistrzostw świata na torze, wyprzedził Konrada Dąbkowskiego (ActiveJet) i Ukraińca Wasyla Małyniwskiego (Kolss BDC).

Cała trójka, podobnie jak około 40 innych kolarzy z pierwszej grupy, sklasyfikowana została w jednakowym czasie.

Rozgrywany na 26-kilometrowej pętli wokół Raciąża wyścig przebiegał pod znakiem licznych ataków i prób ucieczek. Tuż po starcie na czele znalazła się siódemka kolarzy z późniejszym zwycięzcą i bardzo aktywnym Łukaszem Bodnarem z teamu ActiveJet. Ta grupa, stopniowo topniejąc, prowadziła przez kilkadziesiąt kilometrów. Porywisty wiatr utrudniał zadanie prowadzącym, ale Bodnar długo się nie poddawał i został doścignięty dopiero na początku ostatniej rundy.

Reklama

Kilka kilometrów przed metą próbował jeszcze atakować Kamil Gradek, ale peleton był mocno rozpędzony i wyścig zakończył się finiszem z grupy. Jeszcze kilkadziesiąt metrów przed metą na czele jechał Dąbkowski, ale doświadczony Kankovsky zdołał wcisnąć koło pomiędzy kolarza ActiveJet i barierki ogradzające trasę i to on pierwszy przeciął linię finiszu.

Wyścig, podobnie jak piątkowy Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, miał kategorię 1.2. UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), a czołowi zawodnicy, poza pucharami i nagrodami finansowymi, walczyli o punkty w rankingu europejskim.

Roman Siemiński, patron imprezy, był zasłużonym zawodnikiem i działaczem kolarskim. Karierę rozpoczynał jeszcze przed wojną. Czasy okupacji przeżył jako rikszarz, a po wojnie powrócił do sportu. W 1948 roku był drugi w pierwszej edycji Wyścigu Pokoju, a to osiągnięcie poprawił dopiero legendarny Stanisław Królak. Siemiński przez 50 lat pracował w sekcji kolarskiej Legii Warszawa, w której jeździli najlepsi polscy kolarze.

Wyniki 16. Memoriału Romana Siemińskiego (160 km):

 1. Alois Kankovsky (Czechy/Whirpool-Author)                3:41.54

 2. Konrad Dąbkowski (ActiveJet)

 3. Wasyl  Małyniwski (Ukraina/Kolss BDC)

 4. Mateusz Nowak (Domin Sport)

 5. Adrian Banaszek (Kolss BDC)

 6. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji Żory) wszyscy ten sam czas

Reklama

Reklama

Reklama