Reklama

Reklama

Alessandro Petacchi kończy sportową karierę

Czołowy włoski kolarz Alessandro Petacchi z grupy Lampre-Merida, zwycięzca 48 etapów w trzech największych, światowych tourach, zdecydował się w wieku 39 lat na zakończenie kariery sportowej.

Petacchi triumfował w karierze w sześciu etapach Tour de France, aż 22 razy był najszybszy w Giro d'Italia, także 20 razy pokonał wszystkich rywali na etapach Vuelta a Espana.

- Nadszedł czas na zmianę życia, w którym dotychczas najważniejszą rolę odgrywał sport. Teraz chcę się poświęcić rodzinie, spędzać więcej czasu z przyjaciółmi. Wiem, że czekają mnie nowe wyzwania, ale bardzo tego pragnę - powiedział pochodzący w Ligurii kolarz.

Petacchi nie ustrzegł się problemów w dopingiem. W maju 2008 roku został usunięty z grupy Milram po zdyskwalifikowaniu na rok za stosowanie salbutamolu podczas Giro d'Italia. Kolarz został złapany po badaniu moczu na 11. etapie wyścigu, gdy w jego organizmie wykryto 1320 nanogramów zabronionego środka na mililitr, przy dopuszczalnej normie 1000 nanogramów. Kontrakt zawodnika został rozwiązany za porozumieniem stron.

Reklama

W 2010 roku trafił do grupy Lampre, w barwach której jeździ do tego roku.

Rok później Petacchi był gotowy zmienić barwy narodowe, aby móc wystartować w mistrzostwach świata w Kopenhadze. Włoch miał bowiem zamkniętą drogę do reprezentacji od czasu, gdy włoska federacja przyjęła zasadę, że do Squadra Azzurra nie będą powoływani zawodnicy obciążeni wpadkami dopingowymi.

Ostatecznie do zmiany barw nie doszło, a w stolicy Danii wyścig ze startu wspólnego na dystansie 266 km rozegrany 25 września wygrał Brytyjczyk Mark Cavendish.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL