Reklama

Reklama

Afera w PZKol. List szefa UCI do prezesa Dariusza Banaszka

Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej David Lappartient zachęcił władze PZKol do „ścisłej współpracy” z Ministerstwem Sportu i Turystyki, aby „odbudować wiarygodność” krajowej federacji.

W liście, adresowanym do prezesa PZKol Dariusza Banaszka, szef UCI zaznaczył jednocześnie, że dotychczas nie otrzymał żadnego dowodu na brak odpowiedzialności obecnych władz PZKol w związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie "poważnymi zarzutami".

Także z tego powodu zachęcił szefa związku do ścisłej współpracy z MSiT i wszelkimi władzami państowowymi, by wykorzystać wszelkie środki, by przywrócić właściwe zarządzanie i odbudować wiarygodność federacji.

Lappartient podkreślił także, że śledzi sprawę z dużą uwagą.

Reklama

Polskim Związkiem Kolarskim wstrząsnął skandal obyczajowy. 25 listopada były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala ujawnił portalowi WP SportoweFakty, że "ważna osoba w środowisku kolarskim" miała się dopuścić czynów ohydnych jak zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt. Dodatkowo w grę wchodziły nadużycia finansowe. Potwierdzić miał to zewnętrzny audyt zlecony przez Banaszka. Po tej publikacji minister sportu i turystyki Witold Bańka wezwał cały zarząd związku do natychmiastowej dymisji.

Ponadto PZKol zmaga się z kłopotami finansowymi - jest poważnie zadłużony, a główni sponsorzy wycofali się lub zawiesili finansowanie.

Jak poinformował w ubiegły piątek minister Bańka, władze PZKol nie złożyły w terminie (do 30 listopada) sprawozdania finansowego z działalności za rok 2017. Dodał, że ministerstwo w tej sytuacji może nie wyrazić zgody na przedłużenie terminu, a gdyby tak się stało, PZKol musiałby zwrócić całą tegoroczną dotację przekazaną z resortu. Chodzi o sumę ponad 17,5 mln złotych.

W ubiegłym tygodniu dymisję złożyło ośmiu z dziewięciu członków zarządu PZKol. Nie uczynił tego tylko Banaszek, który zapowiedział, że zrezygnuje z funkcji, ale nie na warunkach dyktowanych przez ministra, tylko podczas nadzwyczajnego zjazdu delegatów. Walne Zgromadzenie, mające wybrać nowe władze PZKol, zostało zwołane na 22 grudnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje