Reklama

Reklama

Adam Wadecki liderem wyścigu Dookoła Mazowsza

Adam Wadecki (BDC MarcPol) po finiszu z trzyosobowej grupki czołowej wygrał w środę w Modlinie pierwszy etap 55. Kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza i dzięki bonifikacie został liderem klasyfikacji generalnej.

Drugi na mecie był Słowak Roman Bronis (Dukla Trenczyn), a trzeci Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice).

Rozgrywany w szybkim tempie 180-kilometrowy etap ze startem i metą w Twierdzy Modlin rozstrzygnął się praktycznie już po kilkunastu kilometrach, kiedy na czele znalazła się grupa 23 zawodników. Szybko zyskiwali przewagę nad głównym peletonem, a kiedy w połowie dystansu przekroczyła ona 10 minut, druga grupa pogodziła się z porażką. Kilkanaście kilometrów przed metą z czołówki, która stopniała do 20 zawodników, zaatakowali Wadecki, Taciak i Bronis i pomiędzy sobą rozegrali walkę o zwycięstwo.

Reklama

Na trasie środowego etapu wyznaczono aż dziesięć górskich premii, a na większości z nich punktował jadący w czołowej grupce Damian Walczak (BDC MarcPol), który z dużą przewagą objął prowadzenie w klasyfikacji najlepszych "górali". Punktami i sekundami bonifikat na dwóch lotnych premiach, które były w końcówce etapu, podzielili się natomiast zgodnie trzej zawodnicy, którzy ostatecznie stanęli na podium. Ich przewaga nad ścigającą ucieczkę "17" wynosiła w pewnym momencie ponad minutę, ale na mecie stopniała do 20 sekund.

Sam finisz czołowej trójki miał dość dramatyczny przebieg, bowiem na sto metrów przed "kreską" jadący z prędkością blisko 70 km/godz. kolarze dogonili... jeden z samochodów kolumny, który nie zdążył zjechać z trasy. Zmusiło to finiszujących do gwałtownej zmiany toru jazdy, na czym najbardziej stracił Taciak, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Po długiej naradzie komisja sędziowska zatwierdziła oficjalnie kolejność na mecie, uznając, że choć mogło to mieć wpływ na przebieg rywalizacji, nie było winą żadnego z zawodników.

W pościgowej siedemnastce najszybszy okazał się Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice) przed Mateuszem Nowakiem z młodzieżowej reprezentacji Polski. Ten ostatni został liderem klasyfikacji zawodników do lat 23.

Udana akcja już na pierwszym etapie przyniosła zmianę lidera (pierwszym był zwycięzca prologu Grzegorz Stępniak z CCC Polsat) i jednocześnie zredukowała liczbę kandydatów do końcowego zwycięstwa w wyścigu. Dwudziestka kolarzy, którzy dojechali do mety w czołówce ma bowiem dziesięciominutową przewagę nad pozostałą stawką blisko 120 kolarzy i nie wydaje się możliwe, aby dało się ją zniwelować na kolejnych etapach.

Wyniki pierwszego etapu (Modlin - Modlin, 180 km):

1. Adam Wadecki (BDC MarcPol)                      - 4:14.13

2. Roman Bronis (Słowacja/Dukla Trenczyn)

3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)        ten sam czas

4. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice)   strata  24 s

5. Mateusz Nowak (reprezentacja Polski)

6. Aron Kremer (Holandia/Westland Wil)          ten sam czas

Klasyfikacja po pierwszym etapie:

1. Wadecki              - 4:13.59

2. Bronis                strata 4 s

3. Taciak                       6 

4. Janiszewski                 34 

5. Nowak      

6. Kremer            ten sam czas


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje