8. etap Giro d'Italia. Rafał Majka awansował na 8. miejsce w "generalce"

Rafał Majka (Tinkoff) finiszował w grupie faworytów wyścigu na ósmym etapie wyścigu kolarskiego Giro d'Italia i awansował w klasyfikacji generalnej na ósme miejsce. Etap, po samotnym finiszu w Arezzo, ​wygrał Włoch Gianluca Brambilla (Etixx-Quick Step). Zdobył też zdobył różową koszulkę lidera.

Brambilla brał udział w ucieczce, a na szutrowym podjeździe około 20 km przed metą zdecydował się na solowy atak. Na "kresce" uzyskał ponad minutę przewagi nad towarzyszami ucieczki, swoimi rodakami Matteo Montagutim (AG2R) i Moreno Moserem (Cannondale).

- Przyznaję, że od początku wyścigu nastawiałem się na ten etap i dopiąłem swego. Jednak w zdobycie różowej koszulki lidera po prostu nie mogę uwierzyć - przyznał 28-letni Brambilla.

To największy sukces w jego karierze. W 2012 roku ukończył Giro d'Italia na 13. miejscu, a w ubiegłym roku tę samą pozycję zajął we Vuelta a Espana. Przed tym etapem do prowadzącego Toma Dumoulina (Giant) tracił blisko dwie minuty. Holender w sobotę miał jednak wyjątkowy ciężki dzień. Do mety dotarł 2.51 po zwycięzcy.

Majka dojechał do mety na 11. pozycji, tracąc do Włocha 1.44. W klasyfikacji generalnej polski kolarz traci do Brambilli 54 sekundy.

W niedzielę zawodnicy będą rywalizować w 40-kilometrowej, trudnej technicznie jeździe indywidualnej na czas w regionie Chianti. 99. edycja Giro d'Italia zakończy się 29 maja w Turynie.