Reklama

Reklama

19. etap Tour de France. Rafał Majka najlepszym "góralem"

Rafał Majka najlepszym "góralem" Tour de France! Nasz kolarz przypieczętował zwycięstwo w tej klasyfikacji walcząc na premiach górskich piątkowego 19. etapu z Albertville do Saint-Gervais Mont Blanc. Francuzi doczekali się wreszcie etapowego triumfu - wygrał Romain Bardet (Ag2r-La Mondiale). Liderem wciąż jest Christopher Froome (Sky).

19. etap był stosunkowo krótki (146 km), ale bardzo trudny z pięcioma solidnymi podjazdami i metą w cieniu Mont Blanc.

Zgodnie z przewidywaniami, z peletonu szybko zaczęli odjeżdżać kolejni śmiałkowie. Był wśród nich drugi w klasyfikacji najlepszego "górala" Thomas De Gendt, więc zaatakować musiał też lider punktacji najlepiej wspinających się kolarzy - Rafał Majka. Nasz reprezentant miał ogromną przewagę punktową nad Belgiem, ale na trasie całkowicie kontrolował sytuację i regularnie punktował na górskich premiach.

Na pierwszym podjeździe organizatorzy nie wyznaczyli premii, na kolejnych dwóch Majka był drugi tuż za Belgiem, a gdy zaczęła się wspinaczka na Montee de Bisanne (premia najwyższej kategorii; 12.4 km, 8.2%, 1723 m n.p.m.), Majka podkręcił tempo, a De Gendt odpadł z prowadzącej grupki.

Reklama

Rafał jeszcze przyspieszył przed szczytem, aby nie zostawić wątpliwości, kto jest "królem gór" tegorocznej edycji "Wielkiej Pętli". Zdobył 25 punktów i zapewnił sobie końcowe zwycięstwo w tej klasyfikacji. Po koszulkę w czerwone grochy sięgnął po raz drugi w karierze (po raz pierwszy wygrał w 2014 roku).

Niestety, sprawdziły się prognozy i gdy kolarze zaczęli zjazd, zaczął padać deszcz. Na mokrej nawierzchni upadło wielu zawodników, m.in. lider Chris Froome.

Wcześniej wielkiego pecha miał Tom Dumoulin (Ginat-Alpecin). Holender wycofał się wyścigu po tym, jak 60 kilometrów przed metą spadł z roweru. Z podejrzeniem złamania nadgarstka został zabrany na badania.

Walka na górskich premiach sporo kosztowała Rafała Majkę i nie zdecydował się na atak po zwycięstwo etapowe. Na zjeździe nie ryzykował i ok. 25 km przed metą jego grupa została wchłonięta przez peleton. Polak dotarł do mety ze stratą sześciu minut i trzynastu sekund i zajął 27. pozycję.

- Podczas całego wyścigu nasza drużyna walczyła o dwie koszulki - w grochy dla mnie i zieloną dla Petera Sagana (w klasyfikacji punktowej). Dziś zapewniliśmy sobie obie i odczuwamy prawdziwą ulgę. Ale etap był bardzo stresujący z powodu deszczu. Szosa powinna dawno wyschnąć, a pozostawała bardzo śliska - powiedział Majka, cytowany przez agencję AFP.

Na finałowym podjeździe zaatakował Romain Bardet (Ag2r-La Mondiale). Francuz nie tylko odniósł efektowne etapowe zwycięstwo, ale na dodatek awansował na pozycję wicelidera wyścigu. Christopher Froome minął linię mety jako dziewiąty ze stratą 35 sekund do zwycięzcy i obronił żółtą koszulkę lidera. Na trzecie miejsce w "generalce" awansował Nairo Quintana (Movistar), który w piątek finiszował piąty.

Miejsca na podium stracili Brytyjczyk Adam Yates (Orica) oraz przeżywający tego dnia kryzys Holender Bauke Mollema (Trek), który z drugiej lokaty spadł na dziesiątą. Wieczorem Yates został ukarany dodaniem dziesięciu sekund oraz grzywną 200 franków szwajcarskich za niedozwoloną pomoc kolegi z ekipy Rubena Plazy. Hiszpan ciągnął go pod górę za rękę. Może to mieć istotne znaczenie w walce o podium wyścigu - strata Brytyjczyka do Bardeta wzrosła w ten sposób do 35 sekund, a do Quintany - do 19 sekund.

Wyniki 19. etapu, Albertville - Saint Gervais (146 km):

  1. Romain Bardet (Francja/AG2R)               - 4:14.08

  2. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza)            23 s

  3. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)

  4. Louis Meintjes (RPA/Lampre)                  ten sam czas

  5. Nairo Quintana (Kolumbia/Movistar)                26

  6. Fabio Aru (Włochy/Astana)                         28

  7. Daniel Martin (Irlandia/Etixx-Quick Step)    ten sam czas

  8. Wout Poels (Holandia/Sky)                         36

  9. Chris Froome (Wielka Brytania/Sky)           ten sam czas

 10. Richie Porte (Australia/BMC)                      53

...

 27. Rafał Majka (Polska/Tinkoff)                    6.13

 89. Bartosz Huzarski (Polska/Bora-Argon)           27.38

162. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff)                 31.28

Klasyfikacja generalna:

  1. Chris Froome (Wielka Brytania/Sky)        - 82:10.37

  2. Romain Bardet (Francja/AG2R)                    4.11

  3. Nairo Quintana (Kolumbia/Movistar)              4.27  

  4. Adam Yates (Wielka Brytania/Orica)              4.46

  5. Richie Porte (Australia/BMC)                    5.17

  6. Fabio Aru (Włochy/Astana)                       6.00

  7. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)         6.20

  8. Louis Meintjes (RPA/Lampre)                     7.02

  9. Daniel Martin (Irlandia/Etixx-Quick Step)       7.10

 10. Bauke Mollema (Holandia/Trek)                   7.42

...

 28. Rafał Majka (Polska/Tinkoff)                 1:04.26

 42. Bartosz Huzarski (Polska/Bora-Argon)         1:50.36

154. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff)               3:59.48

Dowiedz się więcej na temat: kolarstwo | tour de france | Rafał Majka | Chris Froome

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje