12. etap Vuelta a Espana: Danny van Poppel najszybszy na finiszu

Holender Danny van Poppel (Trek Factory) po finiszu z peletonu wygrał w katalońskim mieście Lleida 12. etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) utrzymał czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, a liderem wciąż jest Fabio Aru (Włochy/Astana).

Przed startem z wyścigu wycofał się jeden z głównych faworytów - zwycięzca Tour de France Chris Froome. W środę na pierwszych kilometrach przy dużej prędkości wpadł na kamienny mur i doznał kontuzji nogi. Dojechał do mety, ale badanie rentgenowskie wykazało, że ma złamaną jedną z kości śródstopia.

Po środowym najtrudniejszym etapie w tegorocznej edycji, w czwartek kolarze mieli okazję do regeneracji. W dużej mierze płaski etap liczył 173 km.

Peleton nie spieszył się ze ściganiem ucieczki i dopadł ją dopiero 200 metrów przed metą. W efekcie końcowy sprint był nieco chaotyczny. Najlepiej spisał się van Poppel. Główny faworyt do etapowego zwycięstwa John Degenkolb został zamknięty na ostatnich metrach i zajął piąte miejsce. Gdy mijał linię mety, z wściekłością bił ręką w kierownicę.

Drugie miejsce zajął reprezentant Republiki Południowej Afryki Daryl Impey (Orica), a trzecie Belg Tosh Van der Sande z Lotto. Rafał Majka przyjechał w peletonie (28. lokata). Do Aru traci 1.28 min.

Wyścig zakończy się w Madrycie 13 września.

Wyniki 12. etapu (Escaldes-Engordany - Lleida, 173 km)