1. Igrzyska Europejskie: Gradek dziesiąty w jeździe na czas

Kamil Gradek (ActiveJet Team) zajął dziesiąte miejsce w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas 1. Igrzysk Europejskich w Baku. Zwyciężył Białorusin Wasyl Kiryjenka. Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice) został sklasyfikowany na 14. pozycji.

Złoty medalista na trasie długości 51,6 km jako jedyny uzyskał rezultat poniżej godziny - 59.36.03 i wyprzedził czterokrotnych mistrzów swoich krajów w jeździe na czas - Holendra Stefa Clementa (1:00.46,08) oraz Hiszpana Luisa Leona Sancheza (1:01.08,90).

Reprezentujący obecnie grupę Sky 33-letni Kiryjenka potwierdził, że jest obecnie jednym z czołowych specjalistów samotnej walki z dystansem. 23 maja wygrał długą, blisko 60-kilomemtrową "czasówkę" w Giro d'Italia. W trzech ostatnich mistrzostwach świata w tej specjalności plasował się w czołowej czwórce (brązowy medal w 2012, czwarte miejsca w 2013 i 2014 roku).

Podczas czwartkowej rywalizacji w Azerbejdżanie kolarze mogli się czuć wyjątkowo osamotnieni. Wzdłuż trasy, ale także na mecie w Bilgah Beach, praktycznie nie było kibiców.

"Dobrze się dzisiaj czułem na rowerze, właściwie gospodarowałem siłami. Na Białorusi mamy podobne drogi, więc mogłem dobrze przygotować się do tej rywalizacji" - powiedział na mecie Kiryjenka.

Obaj Polacy zajęli miejsca w górnej połówce stawki 39 sklasyfikowanych. Gradek, najlepszy w punktacji ProLigi w minionym sezonie, pojechał o 3.03 min. wolniej od zwycięzcy, Taciak miał 3.31 straty. Obaj wyprzedzili m.in. byłego mistrza Włoch Dario Cataldo (16. - 3.41).

W rozegranej wcześniej "czasówce" kobiet (25,8 km) zwyciężyła Holenderka Ellen van Dijk. Eugenia Bujak (BTC City Lublana) zajęła dziewiąte, a Anna Plichta (TKK Pacific Toruń) - 20. miejsce.