Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (24 pkt.)
  • 2 .Lechia Gdańsk (22 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (21 pkt.)
  • 4 .Pogoń Szczecin (19 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (17 pkt.)
  • 6 .Cracovia (16 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (16 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (15 pkt.)

Wisła Kraków. Powstanie interaktywne muzeum klubu?

W piątek 19 czerwca w restauracji "U Wiślaków" w Krakowie odbyło się spotkanie dotyczące Interaktywnego Centrum Historii Wisły Kraków imienia Henryka Reymana. W spotkaniu udział wziął m.in. prezes Wisły Robert Gaszyński, a także wielu znanych sportowców i działaczy związanych przez lata z "Białą Gwiazdą".

Od 20 do 28 czerwca krakowianie będą głosować, na jakie projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu miasta. Wśród prawie 470 projektów obywatelskich, jeden szczególnie przykuwa uwagę kibiców i sympatyków sportu.

Chodzi o Interaktywne Centrum Historii Wisły Kraków, które miałoby powstać pomiędzy sektorami B i C, w jednym z narożników stadionu krakowskiej drużyny. Projekt, którego koszt realizacji szacowany jest na 3 mln zł, zgłosili kibice "Białej Gwiazdy". Fani Wisły do sprawy zabrali się bardzo poważnie - w piątek zaprosili do restauracji "U Wiślaków" wiele znanych osób związanych przez lata z klubem.

Reklama

Wśród zaproszonych gości, którzy pełnią rolę honorowych patronów projektu, znaleźli się m.in. wieloletni prezes Wisły Ludwik Miętta-Mikołajewicz, obecny prezes klubu Robert Gaszyński, byli piłkarze krakowskiego zespołu: Marek Motyka, Mariusz Jop, Artur Sarnat, Grzegorz Pater i Bogdan Zając, a także koszykarki: Ewelina Kobryn i Patrycja Czepiec-Golańska.

Data i godzina rozpoczęcia spotkania (19.06) nie były przypadkowe - to właśnie w roku 1906 założona została Wisła Kraków. Odwołań do historii było zresztą w piątek całe mnóstwo.

Na początku spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków zaprezentowali krótki film o patronie Centrum - Henryku Reymanie.

- Jego postawa na boisku, ale i w ciągu całego życia, sprawiła, że naszym zdaniem będzie idealnym patronem Centrum Historii Wisły. Był wzorem sportowca, ale także człowieka i patrioty - mówił prowadzący spotkanie Jarosław Wójcik.

- Wisła nie posiada jeszcze muzeum z prawdziwego zdarzenia. Nasz klub czeka na takie muzeum bardzo długo. Zbyt długo. Dlatego pojawił się pomysł, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom kibiców i stworzyć Interaktywne Centrum Historii klubu - dodał.

Podczas prezentacji projektu wyświetlono film pokazujący, jak Wisła łączy pokolenia. W jednej ze scen chłopiec w klubowej koszulce wchodzi do szatni, w której do meczu przygotowuje się znany z występów w krakowskim zespole Patryk Małecki, obecnie zawodnik Pogoni Szczecin. W restauracji "U Wiślaków" w piątkowy wieczór rzeczywiście spotkać można było kibiców w wieku od 8 do 88 lat. - To ciekawa inicjatywa, wartościowa dla młodych ludzi - mówił nam pan Andrzej, kibic Wisły z kilkudziesięcioletnim stażem.

- Film o Reymanie, oraz ten wyświetlony nieco później, a dotyczący sukcesów naszego klubu w ostatnich kilkunastu latach chwyciły mnie za serce. Momentami przechodziły mnie ciarki, bo Wisła to znaczna część mojego życia. Można było się wzruszyć i uśmiechnąć do pięknych wspomnień - powiedział z kolei w rozmowie z Interią prezes Robert Gaszyński.

- "Biała Gwiazda" to nie tylko piłka nożna, ale także wiele innych dyscyplin. Warto żebyśmy pamiętali o tym, że historia Wisły to w dużej mierze historia Krakowa. Tworzyli ją wyjątkowi ludzie, dla których wartości takie jak patriotyzm i oddanie jednemu klubowi to nie były puste hasła - dodał były piłkarz Wisły Mariusz Jop.

Wieloletni prezes krakowskiego klubu Ludwik Miętta-Mikołajewicz przyznał, że pomysł stworzenia Centrum pomógłby lepiej zagospodarować stadion "Białej Gwiazdy".

- Nasz stadion "żyje" raz na dwa tygodnie, kiedy mecz gra piłkarska drużyna. Chcielibyśmy, aby dzięki Centrum kibice przychodzili na Wisłę częściej, aby czuli się częściami historii tego klubu. Mam ogromną nadzieję, że jeszcze za mojego życia powstanie muzeum "Białej Gwiazdy". Taką inicjatywę uważam za ważną i potrzebną - mówił działacz.

Jak podkreślali organizatorzy spotkania - przedstawiciele SKWK - projekt muzealny Wisły zakłada swego rodzaju innowacyjność, przełamanie dotychczas istniejących kanonów działania zwłaszcza w kontekście stadionowych muzeów, na które zwykle składają się medale, stare koszulki i kilka pucharów. Tym razem ma być inaczej -Centrum powinno "żyć", przyciągać cały czas zwiedzających.

Organizatorzy projektu zaznaczają, że historia Wisły ma posłużyć jako tło do zaprezentowania dziejów Krakowa i Polski. - Projekt jest inicjatywą obywatelską, nie może w nim zabraknąć dbałości o kształtowanie postaw patriotyzmu lokalnego, czy prezentacji historii naszego miasta - powiedział Jarosław Wójcik.

Na projekty obywatelskie głosować można od 20 do 28 czerwca. Szczegółowy regulamin i wykaz punktów do głosowania znajduje się tutaj - kliknij.

Do końca lipca zostaną ogłoszone zwycięskie projekty, które zostaną zrealizowane. Do zagospodarowania jest 10 mln zł na zadania ogólnomiejskie i ponad 4 mln zł na projekty dzielnicowe.

Z Krakowa Bartosz Barnaś

Film promujący inicjatywę kibiców Wisły Kraków:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje