Reklama

Reklama

Wielkie plany rządu. Igrzyska w Polsce mają wygasić spory

Tutaj w Krakowie, w Małopolsce powstaną i zostaną zmodernizowane obiekty sportowe, które pozwolą zrobić imprezę na najwyższym światowym poziomie – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej dotyczącej organizacji Igrzysk Europejskich 2023, których gospodarzem będzie Kraków oraz województwo małopolskie i śląskie.

We wtorek przedstawiciele rządu oraz władze Krakowa i Małopolski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy organizacji Igrzysk Europejskich 2023. Deklaracja zawiera uzgodnienia nt. sposobu finansowania wydatków, czyli 400 mln zł, związanych z tą imprezą sportową.

Wicepremier Jacek Sasin nie miał wątpliwości, że podpisanie tego listu intencyjnego to wejście na ostatnią prostą odnośnie organizacji tych zawodów.

Igrzyska Europejskie w Krakowie będą wielkie

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, która odbyła się na krakowskim torze kajakarstwa górskiego "Kolna", dziękował za działania na rzecz organizacji tej imprezy wicepremierom Jackowi Sasinowi i Piotrowi Glińskiemu, ministrowi sportu Kamilowi Bortniczukowi oraz prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu i marszałkowi województwa małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu za pełną dobrej woli współpracę.

Reklama

- Mamy najlepszego piłkarza na świecie, mamy najwspanialszych kibiców na świecie, dlaczego więc nie mamy zrobić wspaniałych igrzyska europejskich, takich które wszyscy będą wspominali z ogromną dumą i zadowoleniem. Igrzyska Europejskie to będzie jedna z najważniejszych imprez sportowych na świecie w 2023 roku - stwierdził.

Premier podkreślił też, że w Krakowie, Małopolsce oraz na Śląsku powstaną i zostaną zmodernizowane obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa.

CZYTAJ TAKŻE: Igrzyska Europejskie będą słono kosztowały

Igrzyska Europejskie. Modernizacja stadionu Wisły Kraków

Środki rządowe mają zostać przekazane m.in. na modernizację stadionu Wisły Kraków, gdzie odbędzie się ceremonie otwarcia oraz zamknięcia igrzysk, modernizację toru kajakowego przy ul. Kolnej oraz budowę boisk do koszykówki 3x3 przy hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha. Rozbudowana ma także zostać hala do gier sportowych krakowskiej AWF, a także wymieniona bieżnia na stadionie lekkoatletycznym na terenie tej uczelni.

Zmodernizowane zostaną także obiekty sportowe w Tarnowie, Krynicy-Zdroju, Zakopanem. Zaplanowano też budowę hali przy na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym w Chorzowie, gdzie będą rywalizować lekkoatleci.

Premier Morawiecki wyraził także nadzieję, że igrzyska europejskie zjednoczą Polaków. - W starożytności, gdy rozpoczynały się igrzyska, to gasły wszelkie spory. Niech sport będzie taką dziedziną życia społecznego, że potrafimy się dogadywać - powiedział.

Prezydent Krakowa podpisze umowy

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapewnił, że w najbliższym czasie powinna zostać podpisana tak zwana umowa host city. - Jak wcześniej ustaliliśmy, zrobimy to, gdy będziemy mieli +twarde+ gwarancje finanse. Już je w zasadzie mamy - przyznał.

Według Majchrowskiego igrzyska przyczynią się do rozwoju Krakowa pod względem infrastruktury sportowej i drogowej. Będą też miały walor promocyjny, a staną się czynnikiem, który rozrusza gospodarkę, zwłaszcza branżę turystyczną.

Igrzyska europejskie po raz pierwszy odbyły się w 2015 r. w Baku, a następnie w 2019 r. w Mińsku. O organizacji kolejnej edycji w Polsce zdecydowały w 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Zgodnie z planami, głównym miejscem sportowych rywalizacji ma być Kraków, ale zawody odbędą się także w innych miejscach Małopolski oraz na Śląsku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama