Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (22 pkt.)
  • 2 .Raków Częstochowa (21 pkt.)
  • 3 .Górnik Zabrze (20 pkt.)
  • 4 .Zagłębie Lubin (18 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (17 pkt.)
  • 6 .Lechia Gdańsk (16 pkt.)
  • 7 .Pogoń Szczecin (15 pkt.)
  • 8 .Jagiellonia Białystok (14 pkt.)

Siódemeczka, marzenia i smutny koniec

"Wisła Kraków. Sen o potędze" to książka, która spodoba się nie tylko kibicom Białej Gwiazdy, ale też wszystkim fanom piłki niezależnie od sympatii klubowych.

Choć w liczącej ponad 400 stron pozycji możemy przeczytać o niedawnym okresie - od 1998 roku do współczesności, to jednak autorowi udało się dotrzeć do wielu historii, które nie ujrzały światła dziennego.

Reklama

- Pracowałem nad tą książką ponad dwa lata. Wielokrotnie słyszałem, że i tak się nie ukaże, bo publikację będzie próbował zablokować Bogusław Cupiał - mówi autor Mateusz Miga.

Właściciel Wisły to chyba najbardziej tajemnicza postać w polskiej piłce. Przez ponad 18 lat udzielił zaledwie kilku wywiadów. Sztuką jest nawet zrobienie mu zdjęcia. Na starym stadionie Wisły, kiedy wychodził z obiektu, ochroniarze rozkładali specjalny parawan, a fotoreporterzy byli oślepiani światłem latarek. Pomimo publikacji Migi nie udało się skruszyć muru tajemniczości wobec miliardera.

- Niektórzy moi rozmówcy rezygnowali z wywiadów, słysząc, że książka będzie też opowiadać o Cupiale - dodaje Miga. Wątek szefa Tele-Foniki i właściciela Wisły przewija się praktycznie przez całą książkę, ale brakuje w niej najważniejszego - wypowiedzi samego zainteresowanego. - Pomimo wielokrotnych prób nie udało mi się skontaktować z panem Cupiałem -  twierdzi autor.

Z książki dowiadujemy się jednak, że właściciel Wisły jest niezwykle przesądną osobą. Wierzy w magię liczby siedem, najważniejsze decyzje biznesowe podejmuje tylko wtedy, kiedy w kalendarzu data wskazuje właśnie siódemkę, a piłkarze najlepiej poprawiali mu humor, kiedy siedmiokrotnie wbijali gola rywalom.

"Wisła Kraków Sen o potędze" to jednak przede wszystkim opowieść o najlepszej klubowej drużynie w Polsce w XXI wieku. Maciej Żurawski, Kamil Kosowski, Marcin Baszczyński, Tomasz Frankowski, Mirosław Szymkowiak - te nazwiska znali nie tylko kibice sportowi w naszym kraju. Do historii polskiego futbolu przeszły pamiętne boje Wisły z Schalke, Parmą czy Lazio.

W tej historii o wesołych piłkarskich przygodach jest jednak sporo goryczy. Wiśle nigdy nie udało się awansować do Ligi Mistrzów mimo aż sześciu prób. Przez nierozważne zarządzanie klub popadł też w olbrzymie problemy finansowe. Według dokumentów do których dotarł Miga, długi Wisły sięgnęły ponad 120 milionów, a sytuacja finansowa klubu coraz mniej różni się od, gdy Cupiał pojawił się pod Wawelem jako dobroczyńca z workiem pieniędzy.

Krzysztof Oliwa

Wisła Kraków. Sen o Potędze

Wydawnictwo SQN

Cena 39,90 zł

Dowiedz się więcej na temat: Wisła Kraków | Ekstraklasa | Bogusław Cupiał

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama