Reklama

Reklama

Pół ligi w strachu! Kto spadnie z Ekstraklasy?

Na dwie kolejki przed końcem aż siedem klubów walczy o utrzymanie w Ekstraklasie, ale może się zdarzyć, że spadkowiczów poznamy już w ten weekend. Co musiałoby się stać i jak prezentują się szanse poszczególnych klubów na utrzymanie?

Górnik Łęczna, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok, Stal Mielec - te drużyny ciągle walczą o pozostanie w Ekstraklasie. Z tego grona można już niemal wykreślić ostatniego Górnika, który znajduje się sześć punktów pod kreską i jego szanse na uratowanie się przed degradacją są iluzoryczne.

Niemal pewne jest, że do utrzymania wystarczy zdobycie 37 punktów, a to oznacza, że Stali i Jagiellonii brakuje tylko jednego, więc pozostanie w lidze mogą sobie zapewnić już w najbliższej kolejce (mielczanie podejmują Śląsk Wrocław, a Jagiellonię Legię Warszawa). Z kolei na zakończenie sezonu Stal jedzie do Płocka, a Jagiellonia do Łęcznej.

Reklama

W tej sytuacji głównymi kandydatami do spadku (obok niemal zdegradowanego już Górnika) są Termalica Bruk-Bet Nieciecza i Wisła Kraków, które mają po 31 punktów. Te dwie ekipy będą próbowały dogonić Śląsk (34 punkty) oraz Zagłębie (35) i wydaje się, że to właśnie między tymi czterema drużynami walka będzie najbardziej zacięta.

Nie oznacza to jednak, że będzie trwała do ostatniej kolejki, bo może się zdarzyć, że już w niedzielę poznamy wszystkich trzech spadkowiczów. Górnika może uratować już tylko cud, z kolei dwa pozostałe zespoły pożegnają się z Ekstraklasą, jeśli:

Wisła spadnie, jeśli:

- przegra z Radomiakiem

lub

- zremisuje z Radomiakiem, a Śląsk i Zagłębie nie przegrają (wrocławianie w Mielcu, a lubinianie u siebie z Rakowem)

Termalika spadnie, jeśli:

- przegra z Piastem, a Śląsk nie przegra w Mielcu

lub

- zremisuje z Piastem, a Śląsk wygra w Mielcu.

Jeśli jednak te warunki nie zostaną spełnione, wówczas walka będzie trwała do ostatniego gwizdka sezonu. Teoretycznie w najlepszej sytuacji jest Zagłębie, które zgromadziło najwięcej punktów, tyle tylko, że lubinianie w ostatnich dwóch kolejkach mierzą się drużynami, które biją się o mistrzostwo, bo w ostatnim meczu grają z Lechem w Poznaniu. Znacznie łatwiej ma Śląsk, który po wyjeździe do Mielca gości Górnika Zabrze. Z kolei Wisła na koniec sezonu podejmuje Wartę Poznań, a Termalika jedzie do Szczecina.

A oto zestawienie matematycznych szans w przypadku zdobycia określonej liczby punktów przed dany zespół:

33. kolejka Ekstraklasy. Mecze drużyn, które walczą o utrzymanie

W piątek Jagiellonia podejmuje Legię (godz. 20.30), w sobotę Termalica Piasta (12.30), a Zagłębie Raków (godz. 17.30). Z kolei w niedzielę Stal gości Śląsk (12.30), Górnik Zabrze Górnika Łęczna (15), a Radomiak Wisłę (17.30). 

Relacje z wszystkich spotkań na Sport.Interia.pl. 

PJ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy