Reklama

Reklama

Jakub Meresiński nowym właścicielem Wisły Kraków

Bogusław Cupiał sprzedał Wisłę Kraków! Nowym właścicielem został Jakub Meresiński - podała "Gazeta Krakowska".

Dziennik pisze, że transakcja już została dokonana. To oznacza, że nowym właścicielem jest Jakub Meresiński, a za rozwój sportowy klubu ma odpowiadać Marek Citko, były reprezentant Polski.

O chęci sprzedania Wisły przez Cupiała mówiło się od dobrych kilku miesięcy. Teraz stało się to faktem.

Biznesmen z Myślenic zainwestował w Wisłę w 1997 r. Za jego kadencji klub zdobył osiem mistrzostw Polski.

Meresiński to przedsiębiorca. Jakiś czas temu był zainteresowany kupnem Korony Kielce. W tej sprawie miał nawet podpisaną wstępną umowę, ale w końcu do transakcji nie doszło.

Reklama

- Wciąż jesteśmy zainteresowani zakupem Korony. Interesuje nas jednak tylko 100 procent akcji, czyli pełna kontrola nad klubem. Są firmy, które są gotowe z nami współpracować, ale tylko wtedy, gdy klub znajdzie się w prywatnych rękach i będzie odpolityczniony - mówił pod koniec maja Meresiński podczas konferencji prasowej związanej z kupnem Korony.

Jak podaje "GK", Meresiński skończył studia prawnicze. Jest prezesem zarejestrowanej w Warszawie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt-Gmina.pl. Specjalizuje się też w zarządzaniu i optymalizacji rozwiązań ubezpieczeniowych dla klientów korporacyjnych.

Nowy właściciel Wisły w taki sposób przywitał się z klubem na TwitterzeOto komunikat zamieszczony w piątek w serwisie internetowym Wisły:

Wychodząc naprzeciw rosnącej konkurencji i wyzwaniom globalnej gospodarki władze Grupy zobowiązały Zarząd do konsekwentnej realizacji strategii rozwoju Grupy Kapitałowej. Zgodnie z obowiązującym dokumentem - zasoby finansowe i techniczne będą przeznaczone w całości na rozwój produkcji i technologii wytwarzania kabli różnych zastosowań w sześciu należących do Grupy Kapitałowej zakładach w trzech krajach. Ta decyzja podyktowana jest odpowiedzialnością za tworzone przez nas 3200 miejsc pracy. Bieżące działania i podejmowane decyzje są częścią uzgodnień zawartych z bankami finansującymi działalność Grupy Kapitałowej.

W ramach realizacji przyjętej strategii w dniu 23 lipca 2016 roku podpisana została umowa warunkowa o zbyciu posiadanych akcji i zmianie głównego akcjonariusza klubu Wisła Kraków SA. Dzisiaj - po wypełnieniu ściśle określonych warunków - Wisła Kraków SA zyskała nowego inwestora strategicznego. Dzięki porozumieniom z nowymi sponsorami oraz profesjonalnej kadrze menadżerskiej, nowy Właściciel Pan Jakub Meresiński oraz Pan Marek Citko odpowiedzialny za działalność sportową Klubu gwarantują rozwój najstarszego polskiego klubu piłkarskiego.

Strategia rozwoju

Grupa Kapitałowa i jej wiodący podmiot Tele Fonika Kable SA łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W najbliższych latach zgodnie z przyjętą strategią rozwoju będzie się koncentrować na działalności podstawowej i dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dla szeroko rozumianej energetyki od elektrowni konwencjonalnych po nowoczesne farmy wiatrowe oraz na szeroko rozumiane górnictwo w tym wydobyciu ropy z dna morskiego, gdzie również wykorzystywane są nasze rozwiązania technologiczne. 

Pragniemy podkreślić, iż prawie 20 lat temu podmioty związane z Grupą Tele-Fonika Kable wsparły Klub piłkarski Wisły Kraków w najtrudniejszych dla Klubu czasach. Zaangażowanie finansowe oraz organizacyjne Grupy Tele-Fonika Kable zaowocowało największymi sukcesami sportowymi w 110-letniej historii Białej Gwiazdy. 

Dziś Wisła Kraków S.A., między innymi dzięki zaangażowaniu oraz dokapitalizowaniu przez Tele-Fonika Kable S.A., znajduje się na prostej drodze prowadzącej do ponownej walki o najwyższe cele sportowe w kraju, jak i w rozgrywkach europejskich.  Podkreślić należy, iż prawie 20-letnie partnerstwo "Białej Gwiazdy" z Grupą Tele-Fonika doprowadziło do zbudowania klubu o solidnych podstawach organizacyjnych i finansowych. 

W ciągu ostatniego roku zostały zrestrukturyzowane koszty prowadzenia klubu, a sytuacja finansowa klubu została ustabilizowana. 

Dziś Wisła Kraków ma zapewnione optymalne warunki prowadzenia działalności sportowej. Znając zamierzenia i możliwości sponsorsko-sportowe nowego Inwestora jesteśmy przekonani, że wykorzysta on wszystkie swoje możliwości i atuty Klubu do jego dalszej rozbudowy i rozwoju.

Pewna przyszłość Wisły 

Nie jest tajemnicą, że od wielu miesięcy prowadzone były rozmowy z firmami i inwestorami zainteresowanymi aktywnym zaangażowaniem się w budowanie przyszłości "Białej Gwiazdy". Proces sprzedaży trwał długo ze względu na  wybór inwestora, który zapewni Klubowi jego rozwój i będzie dbał o wizerunek i tradycję Klubu.  Z kilku ofert została wybrana ta, która po wszechstronnej analizie spełniła wszystkie postawione warunki i oczekiwania. Nowy Inwestor przedstawił wiarygodną i potwierdzoną listę sponsorów oraz przedstawił odpowiednie gwarancje realizacji umowy. Nowy Właściciel zaprezentował szczegółowy program rozwoju Klubu oraz kadrę menadżerską, która będzie odpowiedzialna za jego realizację. Wszelkie sprawy Klubu wraz z bilansem zostały przekazane nowemu Właścicielowi. 

Wspólnie z nowym Inwestorem oczekujemy dziś od zawodników i zespołu szkoleniowego bardzo dobrych wyników zarówno w lidze polskiej, jak i rozgrywkach europejskich.

Grupa Kapitałowa Tele-Fonika

Reklama

Reklama

Reklama