Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (42 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (35 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (35 pkt.)
  • 4 .Lechia Gdańsk (30 pkt.)
  • 5 .Zagłębie Lubin (29 pkt.)
  • 6 .Lech Poznań (28 pkt.)
  • 7 .Śląsk Wrocław (28 pkt.)
  • 8 .Górnik Zabrze (28 pkt.)

Jacek Bednarz: Wisła jest cudowną kochanką, ale nie toleruje zdrady

- Nie stać nas na szastanie pieniędzmi! Ja będę ostatnim, który za cenę mrzonek o mistrzostwie Polski wpakuje się w kolejne problemy. Ja mogę się spakować i stąd wyjść, ale nie chcę mojemu następcy zostawić sytuacji, jaką sam zastałem – podkreśla w rozmowie z INTERIA.PL prezes Wisły Kraków Jacek Bednarz.

Druga misja prowadzenia przez Jacka Bednarza spółki "Białej Gwiazdy" trwa od marca 2012 roku. Prezes Bednarz od samego początku stara się wyprowadzić klub z najgłębszego kryzysu, w jakim znalazł się za rządów Tele-Foniki.

Reklama

INTERIA.PL: Ma pan poczucie, że dzisiaj Wisła jest stabilniejszym klubem niż momencie, gdy po raz drugi obejmował pan jej stery?

Jacek Bednarz, prezes Wisły Kraków: Na pewno zrobiliśmy krok milowy we właściwym kierunku. Należy jednak pamiętać o tym, że nikt się nie spodziewał, że tak drastycznie uderzy nas kryzys.

- Potwornie niskie w stosunku do kosztów przychody, aż do połowy 2013 r. kreowały nam problem. Staraliśmy się w miarę możliwości funkcjonować, ale to było trudne. W zasadzie brak trwałej płynności finansowej uniemożliwia budowę jakichkolwiek długofalowych planów.

- Bardzo trudny dla nas rok się kończy, ale wreszcie widzę światło w tunelu, podczas gdy jeszcze parę miesięcy temu mogliśmy wszyscy przypuszczać, że nie mierzymy zamiarów na siły. Dzisiaj mogę powiedzieć, że mamy przyszłość, ale pod pewnymi warunkami.

Jakie to warunki?

- Po pierwsze, musimy być potwornie konsekwentni, po drugie - musimy zwiększyć przychody, a po trzecie - musimy twardo stąpać po ziemi. Jeśli ulegniemy jakiejkolwiek euforii i odejdziemy od realizowania założonego planu restrukturyzacji, to nie doczekamy się dobrej przyszłości.

Zatem obawia się pan o wydatki ponad stan w najbliższym okresie transferowym?

- Dokładnie tak. Dzisiaj wiem, że jeśli podpiszemy umowę o nowe zasady korzystania ze stadionu, w tym kształcie, jaki dogadaliśmy, to jeden z dwóch czynników pożerających spore koszty nam odpadnie. Drugim było utrzymanie pierwszej drużyny, tej z ubiegłego sezonu. Bez tych dwóch ciężarów jesteśmy w stanie funkcjonować z dobrym skutkiem.

- Widzimy teraz, że obecna drużyna, która nas kosztuje jedną trzecią tego, co kiedyś ma szansę na mistrzowski tytuł - oczywiście rodzi się pytanie, czy będzie w stanie go zdobyć.

Właśnie, wyraźnie widać, że Wisła ma za wąską kadrę, trener Smuda możliwość rotacji w składzie ma ograniczoną do minimum. Jak zatem pogodzić twarde stąpanie po ziemi, o którym pan mówi, pilnowanie realizacji budżetu, z rozbudową potencjału piłkarskiego Wisły?

- Uważam, że w pierwszej kolejności musimy desperacko poszukać rezerw w naszym zespole. Na klubowym spotkaniu świątecznym ściskałem Michała Chrapka, bo jest to już dzisiaj ligowiec pełną gębą. 

- Musimy dać szansę Alanowi Urydze i zmusić go, by więcej dał z siebie drużynie. Trzeba doprowadzić do tego, żeby Michał Czekaj znowu wrócił na boisko, żeby Michał Nalepa nie grał tylko ogonów i nie siedział na ławce. Warto zmusić młodych chłopków, którzy są w rezerwach, żeby walczyli o marzenia, żeby z nich nie rezygnowali.

- Dopiero w drugiej kolejności należy rozejrzeć się trochę dalej i poszukać wzmocnień z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że nie stać nas na szastanie pieniędzmi! Ja będę ostatnim, który za cenę mrzonek o mistrzostwie Polski wpakuje się w kolejne problemy. Ja mogę się spakować i stąd wyjść, ale nie chcę mojemu następcy zostawić sytuacji, jaką zastałem.

Jak długo będzie trwało cięcie kosztów?

- Ostatecznym celem restrukturyzacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której klub ma pełną płynność finansową, bilansuje swoje wydatki, a środki wpływające od Tele-Foniki będziemy poświęcać na inwestycje, o których będzie decydował właściciel wspólnie z zarządem.

Ile brakuje do celu w zrównoważeniu przychodów z kosztami?

- Około jednej trzeciej naszego budżety - tyle musimy sami zarobić (z naszych informacji wynika, że to około 10 mln zł - przyp. red.).

Oddajecie cztery grupy młodzieżowe z powrotem do Towarzystwa Sportowego Wisła. Jaki jest cel tego kroku?

- Prowadzenie szkolenia młodzieży w dotychczasowym kształcie nie miało przyszłości. Przez najbliższe dwa-trzy lata trudno byłoby nam zwiększyć znacząco budżet na ten cel, aby podnieść standard szkolenia do poziomu, jakiego byśmy oczekiwali. Należy także zwiększyć liczbę szkolonych piłkarzy, a to oznacza wydatek.

- Zawarcie porozumienia z TS-em i stworzenie w jego ramach prawdziwej Akademii Piłkarskiej Wisły, która zagwarantuje o wiele wyższy poziom szkolenia znacznie szerszej grupie młodzieży jest o wiele lepszym pomysłem, niż utrzymywanie tych czterech grup juniorskich w naszej spółce.  Oczywiście, po części my to będziemy finansowali w ramach umowy, po części będzie to finansowane ze środków pozyskiwanych bezpośrednio przez Akademię, ale również pojawi się okazja do sięgnięcia po środki publiczne w takim zakresie, w jakim pozwala na to prawo.

- Oddając młodzież do Akademii tworzymy nową jakość w takim samym stopniu, jak przenosząc pierwszą drużynę do ośrodka treningowego na miarę XXI wieku w Myślenicach. Wcale nie będzie taniej, ale za podobne wydatki uzyskamy znacznie lepsze efekty.

- Myślałem, że z tworzeniem akademii będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy, ale spotkałem się z tak dobrą reakcją TS-u - prezesa Miętty-Mikołajewicza, wiceprezesów Szymańskiego i  Wawry, więc udało się to teraz. Wizja szkoleniowa, jaką w Akademii będzie wprowadzał Cezary Bejm, bardzo nam odpowiada. My będziemy mogli się skupić na pierwszym zespole i nad działalnością, dzięki której spółka ma pieniądze. W naszych strukturach pozostanie jeszcze bezpośrednie zaplecze, jakim są rezerwy.

Podobno zarząd Wisły ma być rozbudowany o wiceprezesa do spraw sportowych?

- Nic mi na ten temat nie wiadomo. Mamy w zarządzie dwie osoby, czyli mnie i prezesa Krupę. Jesteśmy po tytanicznej pracy i nowa, świeża krew z dobrymi pomysłami, ze wsparciem przydałaby się. Wisła jest cudowną kochanką, ale ona nie toleruje zdrady. Raz na jakiś czas sił brakuje na pewno i wydaje mi się, że mógłbym zrobić znacznie więcej, gdybym był na progu mojej pracy tu, a nie po tym wszystkim, co mamy za sobą.

- Dzień powszedni, w związku z zaszłościami, ciągle jest dla nas trudny. Wiele rachunków trzeba zapłacić, kilka umów - rozwiązać. Z tym będziemy się zmagać do końca stycznia i nikt z nas do tego momentu nie będzie miał ani chwili oddechu, bo od razu będziemy się zabierali za bary z licencją na nowy sezon. Każdy, kto może nam pomóc jest na wagę złota!

Jak pan ocenia reformę Ekstraklasy po 21 kolejkach?

- Byłem w radzie nadzorczej Ekstraklasy SA w okresie, gdy była ona wprowadzana. Nie potrafię jednoznacznie powiedzieć, czy to jest dobre, czy złe rozwiązanie i czy przetrwa w tym kształcie. Ustaliliśmy wspólnie, że nie będziemy się jednoznacznie wypowiadać do końca sezonu zasadniczego. Powiem tylko, że w sporze o sens wprowadzania reformy przebijały się głosy prezesów Animuckiego i Biszofa, którzy mówili: "Zróbmy coś, bo bez reformy nie uda nam się realnie i silnie zwiększyć zainteresowania Ekstraklasą".

- Moja impresja jest taka, że w tej rundzie - może dlatego, że panują nowe zasady rozgrywek - mamy mniej bezbramkowych remisów, mamy mecze w których pada wiele bramek, a w każdym z nich drużyny desperacko walczą o to, żeby nie przegrać. To wszystko tworzy widowisko.

- Oczywiście, w tym ogromie meczów zdarzają się momenty, gdy ktoś po dobrym okresie na chwilę popada w kryzys - tak jak ostatnio my, ale nawet  w tych przegranych meczach walczyliśmy. Moje osobiste zdanie, jako kibica jest takie, że warto było tę zmianę zrobić. Nawet jeśli nie jest ona na trwałe. Mijająca jesień była ciekawa i trudno było przewidzieć każdy wynik.

Rozmawiał: Michał Białoński

Dowiedz się więcej na temat: Wisła Kraków | Bogusław Cupiał

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje