Reklama

Reklama

Warta Poznań chce się podzielić z Lechem Poznań. Ten odmawia

Nigdy w historii rozgrywek ligowych w Polsce nie zdarzyło się, aby Warta Poznań była w tabeli na koniec sezonu ekstraklasy wyżej niż Lech Poznań. Tym razem to pewne - po raz pierwszy w dziejach.

Powodem takiej sytuacji jest również fakt, że Lech i Warta zbyt często ze sobą w najwyższej lidze nie pograły. Warta to jeden z założycieli polskiej ligi w 1927 roku, grała w niej bez spadku aż do wybuchu drugiej wojny światowej jako jedna z czołowych drużyn w Polsce (mistrz z 1929 roku, wicemistrz z 1928 i 1938 roku). Tylko, że wówczas w ekstraklasie nie było poznańskiego Lecha.

Po wojnie rozgrywki ligowe ruszyły w 1948 roku i Warta przetrwała w nich jedynie trzy sezony. W żadnym z nich nie była wyżej od Lecha Poznań, aż w końcu w 1950 roku spadła z ekstraklasy na prawie pół wieku. Powrót w latach dziewięćdziesiątych okazał się krótki i wówczas także warciarze nie zajęli pozycji wyższej od Kolejorza.

Reklama

Jedyne przypadki, by Warta ukończyła sezon wyżej niż poznaniacy z Lecha miały miejsce w 1969/1970 i 1970/1971. Najpierw Warta zajęła pierwsze w trzeciej lidze, Lech drugie, a następnie warciarze występowali ligę wyżej od trzecioligowego wówczas Kolejorza.

Warta Poznań na pewno wyżej od Lecha

Teraz na dwie kolejki przed końcem sezonu Zieloni mają nad Lechem siedem punktów przewagi, a zatem na pewno będzie na koniec rozgrywek wyżej od Kolejorza. W tej sytuacji będzie jej przysługiwał tytuł mistrzów Poznania. Przy okazji tej drużynie, która wygra lokalną rywalizację, miejscowa kebabownia Kura Warzyw zaproponowała prezent. "Zwycięzca rywalizacji o puchar Poznania, czyli drużyna wyżej w tabeli otrzyma od nas zaproszenie na kebabową ucztę na koniec sezonu" - napisała.

Zobacz skróty półfinałowych spotkań LM

Sprawdź teraz!

Ucztę wygrała Warta Poznań i wspaniałomyślnie zaproponowała, by Lech Poznań jednak do niej dołączył. To miałoby być symboliczne zakończenie przy stole pierwszego od ćwierćwiecza wspólnego sezonu dwóch poznańskich ekip w Ekstraklasie.

Lech Poznań jednak odmówił. Uznał, że Warta wyprzedziła go zasłużenia i zasłużyła na samodzielną nagrodę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL