Reklama

Reklama

W Poznaniu powstanie eko stadion dla Warty. Ogłoszono przetarg

Przetarg na projekt obiektów sportowych przy ul. Droga Dębińska w Poznaniu, z których korzystać ma Warta Poznań, został ogłoszony przez Spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie. Ma być ekologiczny, przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i otwarty dla mieszkańców, a jego symbolem są domki dla pszczół planowane na dachu stadionu.

Na razie Warta Poznań nie może grać na swoich obiektach w Poznaniu i kolejny sezon także rozegra w Grodzisku Wlkp. Komisja Licencyjna PZPN zgodziła się na to, bo widzi, że poznański klub i niedawny beniaminek Ekstraklasy nie zasypia gruszek w popiele i prace postępują, tyle że muszą potrwać.

Elementem tych prac jest przetarg na budowę już nie pojedynczego stadionu dla Warty, ale całego kompleksu sportowego. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na "Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenów zlokalizowanych w Poznaniu ulica Droga Dębińska 12". Pod tą pełną nazwą kryje się przygotowanie projektów, na podstawie których powstanie nowa baza sportowa dla Warty Poznań S.A. i KS Warta - a zatem sekcji piłkarskiej oraz innych sekcji klubu, np. tenisowej, szermierczej, amp futbolu czy futbolu kobiecego.

Warta Poznań czeka na stadion i inne obiekty

Reklama

W ramach przetargu ma powstać projekt hali szermierczej o powierzchni 600 m2 i wysokości 5-6 metrów, gdzie będzie usytuowanych 12 plansz. Stanie też kompleks 4 kortów tenisowych, z których jeden będzie zadaszony. Oba obiekty mają zostać zaprojektowane wraz z zapleczem socjalnym. Do tego - boisko sportowe z szatniami wraz z zapleczem biurowo-socjalnym i trybuną na 4,5 tys. miejsc z opcją rozbudowy do 6 tysięcy miejsc; ponadto również dwa pełnowymiarowe boiska treningowe - jedno z naturalną nawierzchnią, a drugie ze sztuczną trawą wraz z zadaszeniem membranowym.

Poznaniowi i Warcie zależy na eko stadionie, ny wspierać politykę miasta w zakresie ochrony środowiska naturalnego i stać się jedną z atrakcji miasta. Obiekt ma mieć zieloną, "oddychającą" elewację pokrytą bluszczem lub mchem. Zielony, ekologiczny ma być też dach, a znajdą się na nim również panele fotowoltaiczne, które będą stanowiły źródło zasilania budynku w energię. Ponadto, m.in. do podlewania murawy ma w jak największym stopniu służyć woda deszczowa. Na terenie kompleksu znajdzie się miejsce dla uli dla pszczół, innych owadów, budek dla ptaków, a także miejsce dla drzew, kwietników i rozmaitej roślinności. W projekcie powinny znaleźć się także parkingi dla rowerów, hulajnóg - stacje ładowania pojazdów (także skuterów i aut), a elementy wykończenia mają być w stylu skandynawskim, przez co należy rozumieć wykorzystanie w jak największym stopniu materiałów ekologicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Warta Poznań szuka inwestora. Wypuści nowe akcje

Obiekt ma zostać zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych i stanowić kompleks otwarty na co dzień dla mieszkańców Poznania, nie tylko dla samej Warty. Projekt ma powstać w ciągu 10 miesięcy.

.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL