• 6 .Piast Gliwice (17 pkt.)
  • 7 .Cracovia (17 pkt.)
  • 8 .Radomiak (16 pkt.)

Stal Mielec - Jagiellonia Białystok 3-1 w meczu 11. kolejki Ekstraklasy

Po bardzo dobrej drugiej połowie Stal Mielec pokonała Jagiellonię Białystok 3-1! Emocji w tym spotkaniu nie brakowało, a na decydującego gola trzeba było poczekać do doliczonego czasu gry.

Zobacz zapis relacji na żywo z meczu Stal Mielec - Jagiellonia Białystok

Jagiellonia Białystok po kilku słabszych meczach odniosła w poprzedniej kolejce upragnione zwycięstwo nad Wisłą Płock. Ekipa Bogdana Zająca wygrała aż 5-2 i na pewno całe środowisko klubu liczyło na powtórkę tego wyniku w starciu z beniaminkiem Ekstraklasy. Stal Mielec po zmianie trenera zremisowała co prawda minione spotkanie, lecz przed rozpoczęciem meczu znajdowała się na ostatnim miejscu w tabeli.

Początek spotkania nie potwierdzał jednak niskich notowań gospodarzy. Zdecydowanie ruszyli oni do ataku i już w 4. minucie spotkania udało im się wyjść na prowadzenie. Marcin Flis wykorzystał błąd formacji defensywnej ekipy z Białegostoku i niemal niepilnowany wyskoczył w górę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Futbolówka po jego uderzeniu przemknęła jeszcze obok Damiana Węglarza i po chwili zatrzepotała się w siatce.

Stal Mielec nie nacieszyła się jednak zbyt długo prowadzeniem, bowiem już w 6. minucie Jagiellonia doprowadziła do remisu. Goście kreatywnie rozegrali rzut rożny i po płaskim podaniu piłka trafiła do Przemysława Mystkowskiego, który opanował ją i efektownym uderzeniem z dystansu dopełnił formalności.

Zdobyta bramka zdecydowanie zmotywowała graczy Jagiellonii, którzy błyskawicznie ruszyli do ataku. Brakowało im jednak nieco dokładności, a dwóch dobrych okazji nie wykorzystał Jakov Puljić. Napastnik ekipy gości najpierw pomylił się w sytuacji sam na sam, a kilka chwil później nie dał rady umieścić piłki w bramce po strzale zza pola karnego.

Piłkarze na początku spotkania utrzymywali wysokie tempo, lecz szybkości zdecydowanie zabrakło Jakubowi Wróblowi w 20. minucie starcia. Napastnik Stali mógł wykorzystać błąd defensywy gości, lecz nie zdołał dobrze zabrać się z piłką i dogonili go pędzący piłkarze Jagiellonii.

O ile Węglarz nie popisał się przy starcie pierwszego gola, to zachował się bezbłędnie przed przerwą. Bramkarz drużyny z Białegostoku paradą zatrzymał mocne uderzenie Macieja Domańskiego z rzutu wolnego. Końcówka pierwszej połowy nie zachwycała i zawodnicy zdecydowanie nie mogli nawiązać do dobrych pierwszych minut spotkania.

Drugą część gry w o wiele lepszym stylu rozpoczęli gospodarze. Piłkarze Leszka Ojrzyńskiego w 66. minucie wyszli na prowadzenie. Kamil Kościelny posłał piłkę z głębi boiska w pole karne, gdzie do bramki wpakował ją dynamicznie wbiegający Grzegorz Tomasiewicz. Zawodnik Stali pomimo niskiego wzrostu zdobył gola po uderzeniu głową.

Stal nie popełniła już błędu z pierwszej połowy i nie dała się zepchnąć do defensywy. Blisko zdobycia bramki gospodarze byli bowiem już w 71. minucie. Po składnej akcji Andreja Prokić zagrał piłkę wzdłuż linii bramkowej, a efektownym uderzeniem "raboną" do bramki spróbował ją wbić Mateusz Mak. Jagiellonia mogła mówić o sporym szczęściu, bowiem futbolówkę zatrzymał Taras Romanczuk.

Wpływ na dobrą dyspozycję w drugiej połowie piłkarzy Stali mieli zawodnicy rezerwowi - Robert Dadok, Krystian Getinger i Łukasz Zjawiński, którzy nieco ożywili grę.

Dadok co prawda nie wykorzystał błędu Ariela Borysiuka, to po chwili nieco szczęśliwie asystował przy ostatnim w tym meczu trafieniu Zjawińskiego. Wyłożył on piłkę napastnikowi - po podaniu Getingera - a ten z najbliższej odległości wbił futbolówkę do bramki.

Ariel Borysiuk
 4′ 60′ Marcin Flis
Bartłomiej Wdowik
75′ Mateusz Mak
Tomasz Przikryl
Mateusz Matras
Fernán Ferreiroa López46′
 66′ Grzegorz Tomasiewicz
Jesus Imaz
Petteri Forsell
Martin Pospiszil
75′ Maciej Domański
Przemysław Mystkowski46′  6′
60′ Jakub Wróbel
Taras Romanczuk46′
60′ Krystian Getinger
Kamil Wojtkowski76′
Damian Pawłowski
Mateusz Wyjadłowski
Maciej Urbańczyk
Fiodor Czernych46′
60′ Andreja Prokić
Kristopher Twardek
75′  90′ Łukasz Zjawiński