Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (41 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (37 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (35 pkt.)
  • 4 .Radomiak (35 pkt.)
  • 5 .Lechia Gdańsk (33 pkt.)
  • 6 .Wisła Płock (29 pkt.)
  • 7 .Górnik Zabrze (28 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (28 pkt.)

Szczególny mecz dla Ruchu. Świętuje 80-lecie stadionu

Wielkie święto w Chorzowie. "Niebiescy" grają dzisiaj po południu ligowy klasyk z Legią, a oprócz tego świętują 80-lecie stadionu przy ulicy Cichej. Dla podkreślenia rangi meczu Ruch zagra w śląskich barwach, w żółtych koszulkach z herbem Śląska na rękawach, niebieskich spodenkach i żółtych getrach. Na stadion wraca też historyczny, bo zamontowany w 1939 roku, zegar Omega.

Pomysł budowy obecnego stadionu Ruchu zrodził się po tym, jak klub z Chorzowa zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Polski w 1933 roku. Budowa nowego obiektu zajęła niewiele czasu i już 29 września 1935 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Miał pojemność 40 tys. miejsc, był wtedy najnowocześniejszym stadionem w Polsce i szóstym pod względem pojemności w Europie. Ruchowi służy do dzisiejszego dnia jednak z o wiele okrojoną widownią.  

Na meczu z Legią na stadionie pojawi się też słynny zegar Omega, który został zdemontowany sześć lat temu i trafił nawet do Muzeum Śląskiego. Teraz znowu wraca na swoje miejsce. 

Reklama

"Niebiescy" zagrają też dzisiaj w niecodziennych barwach, które nawiązują do Górnego Śląska. Zespół przeprowadził nawet trening w nowych trykotach. Żeby jeszcze bardziej nawiązać do śląskości, to spikerka podczas spotkanie też będzie prowadzona w ślonskiej godce. 

A jak będzie na boisku? Podtekstów nie brakuje, bo w kadrze i składzie Ruchu znajdują się zawodnicy, którzy na swoim koncie mają występy w Legii. To Mateusz Cichocki, Kamil Mazek i Michał Efir. 

- Po derbach z Górnikiem mecz z Legią, to najbardziej prestiżowe spotkanie. Jeżeli trudniejszy pojedynek z lokalnym rywalem udało się wygrać, to czemu teraz nie pokusić się o kolejne zwycięstwo? Tym bardziej, że Legia nie błyszczy. Sprawa wyniku jest otwarta i na pewno nie jest tak, mimo dysproporcji w porównaniu potencjału obu klubów, a przede wszystkim finansów, że Ruch stoi na straconej pozycji - mówił kilka dni temu w wywiadzie dla Interii były zawodnik "Niebieskich", a także przez krótki okres Legii, Mariusz Śrutwa. 

Dzisiejszy mecz, początek godzina 15.30, zobaczy 9300 kibiców. Biletów w sprzedaży już nie ma. Na mecz akredytowali się też zagraniczni dziennikarze. 

Michał Zichlarz

Zobacz wyniki, terminarz i tabelę Ekstraklasy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje