Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (24 pkt.)
  • 2 .Lechia Gdańsk (22 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (21 pkt.)
  • 4 .Pogoń Szczecin (19 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (17 pkt.)
  • 6 .Cracovia (16 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (16 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (15 pkt.)

Pożyczka dla Ruchu zablokowana! Potrzebne poręczenie majątkowe

Komplikuje się sprawa 18-milionowej pożyczki dla Ruchu Chorzów, którą przed miesiącem przegłosowali radni miasta. Bez niej nie będzie licencji dla "Niebieskich". Magistrat żąda twardych zabezpieczeń przed uruchomieniem pierwszej transzy. Potrzebne są poręczenia majątkowe na uzyskanie publicznych pieniędzy.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

Zgoda na otrzymanie przez Ruchu wielomilionowej pożyczki wzbudziła i dalej wzbudza wiele kontrowersji. Prywatny klub otrzymuje przecież olbrzymie środki. Dzieje się tak dlatego, że źle zarządzany klub stoi na skraju upadku. W tej sytuacji pomocną dłoń wyciągnęło miasto i prezydent Andrzej Kotala. 

31 marca zdecydowano o przekazaniu klubowi 18 mln zł pożyczki. Ma ona być wypłacona w trzech transzach. Pierwsze 6 milionów miało czy ma trafić na konto klubu jeszcze w kwietniu. Tymczasem okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta i odwleka się w czasie. 

Reklama

- Właśnie jestem po rozmowie z prezydentem. Ze strony miasta wszystko jest przygotowane i dopięte. Pozostaje kwestia poręczenia majątkowego. Muszą być twarde zabezpieczenia przed uruchomieniem przelewu. Prezydent nie może sobie pozwolić na to, że za chwilę będzie ścigany przez prokuraturę. W tej sytuacji piłeczka jest po stronie klubu - tłumaczy Interii Waldemar Kołodziej, radny z Chorzowa. 

Z poręczeniem majątkowym ze strony prezesa Ruchu Dariusza Smagorowicza jest tymczasem problem. Dla wielu osób nie jest już wiarygodną osobą. Zasłużony górnośląski klub doprowadził przecież do wielomilionowego zadłużenia. Mówi się nawet o 40 milionach długu. Niespełna trzy lata temu komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Cieszynie licytował dom prezesa Ruchu w Wiśle-Dziechcince. 

W tej sytuacji, z nieoficjalnych informacji wynika, że swoim majątkiem ma poręczyć przewodniczący Rady Nadzorczej Ruchu Aleksander Kurczyk. Dzięki temu pieniądze wpłynęłyby na klubowe konto, a licencja na grę Ruchu w Ekstraklasie zostałaby uratowana. Wszystko ma się rozstrzygnąć w najbliższym czasie.

Ekstraklasa: wyniki, tabela, strzelcy, terminarz

Michał Zichlarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje