Reklama

Reklama

Stadion Rakowa porównany do peryferii futbolu. "Klub zasługuje na więcej"

Stadion Rakowa Częstochowa w ostatnich latach był świadkiem największych sukcesów w historii klubu. Choć prawie ciągle jest modernizowany, nie nadąża za dynamicznym rozwojem sportowym Rakowa, na co zwrócił uwagę nawet trener Slavii Praga. Co trzeba wiedzieć o stadionie Rakowa, nowej siły Ekstraklasy, podwójnego zdobywcy Pucharu Polski i uczestnika eliminacji Ligi Konferencji Europy?

Temat stadionu Rakowa Częstochowa wraca przy okazji kolejnych sukcesów tego klubu, a zwłaszcza meczów w europejskich pucharach. Po meczu Raków - Slavia Praga w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, nawet trener gości zwrócił uwagę, że to obiekt odpowiadający bardziej klubom z niszowych lig Europy.

Reklama

Dziś stadion Rakowa ma pojemność 5500 miejsc, a zapotrzebowanie na bilety na mecz ze Slavią w Częstochowie było nawet 3-4 razy większe. Jaka jest stadionowa historia Rakowa Częstochowa?  

Miejski Stadion Piłkarski Raków w Częstochowie

Raków Częstochowa został założony w 1921 roku (jako Klub Sportowo-Footbolowy "Racovia"). Przez pierwszych 30 lat piłkarze występowali na dość prowizorycznych lub tymczasowych boiskach. W 1951 roku powołano do życia Społeczny Komitet Budowy Stadionu, na jego czele stanął inż. Marian Zdunkiewicz. Po czterech latach stadion Rakowa Częstochowa został ukończony.

Otwarcie stadionu odbyło się 22 lipca 1955 roku, w rocznicę Manifestu PKWN, który był ideologicznym świętem PRL, a w inauguracyjnym meczu zmierzyły się ze sobą drużyny Stali "Bierut" (dzisiejszy Raków Częstochowa) i Stali Naprzód Lipiny. Stadion Rakowa był wyposażono w bieżnię i skocznię lekkoatletyczną, a na jego trybunach mogło zasiąść maksymalnie 8 000 widzów. 

W 1978 roku na stadionie Rakowa odbyło się pięć meczów fazy grupowej XXXI Międzynarodowego Turnieju Juniorów UEFA 1978, nieoficjalnych mistrzostw Europy piłkarzy do lat 19. Grały tu:

  • reprezentacja ZSRR do lat 18,
  • reprezentacja Grecji do lat 18,
  • reprezentacja Holandii do lat 19,
  • reprezentacja Norwegii do lat 19.

Gdy jednak PZPN przyznał Częstochowie organizację finału Pucharu Polski 1980, odbył się on na stadionie Włókniarza. Meczowi Legia - Lech towarzyszyły burdy i krwawe starcia owiane do dziś legendą miejską.  

Częstochowski obiekt był świadkiem sportowych wzlotów i upadków klubu. W 1994 roku Raków pierwszy raz w historii awansował do ekstraklasy (by spaść w 1998 roku). 

Krzesełka stadionu Rakowa były wtedy żółte i zielone.

Już na początku XXI wieku, w 2001 roku, Raków Częstochowa grał na zaledwie czwartym poziomie rozgrywek. Do ekstraklasy klub wrócił w 2019 roku, więc stadion Rakowa, pamiętający epokę stalinizmu, wymagał gruntownej przebudowy. Modernizacja zaczęła się już zresztą wcześniej.

Charakterystyczne dla położenia stadionu Rakowa jest to, że obok znajduje się zajezdnia tramwajowa.

Stadion Rakowa Częstochowa - przebudowa

W 2017 roku ekipa spod Jasnej Góry wywalczyła awans do I ligi. Wówczas zadaszono blisko 600 miejsc, wymieniono uszkodzone siedziska i przeprowadzono renowację trybun. Ponadto zamontowano sztuczne oświetlenie o mocy 1600 luksów i zbudowano boiska treningowe z zapleczem. Po zakończeniu prac remontowych stadion Rakowa Częstochowa mógł pomieścić 3942 widzów.

W 2019 Raków wywalczył awans do Ekstraklasy. Niestety, obiekt, nawet po niedawnej renowacji, nie spełniał wymogów licencyjnych PZPN, więc klub był zmuszony rozgrywać swoje domowe mecze w Bełchatowie. Tymczasem w Częstochowie trwał proces, mający na celu przebudowę obiektu znajdującego się przy ulicy Limanowskiego.

Przetarg na modernizację stadionu ogłoszono w lipcu 2019 roku, ale żadna z ofert nie spełniała wymogów budżetowych. W styczniu 2020 roku udało się wyłonić generalnego wykonawcę, ale wybuch pandemii koronawirusa opóźnił podpisanie umowy, którą finalnie parafowano dopiero 21 lipca 2020 roku.

Trzy dni później, 24 lipca 2020 roku, katowicka firma Inter Hall przystąpiła do pracy. Projekt zakładał zwiększenie liczby zadaszonych miejsc z 500 do 1000, a także rozbudowę trybun w taki sposób, aby stadion Rakowa Częstochowa mógł gościć 5500 widzów.

Ponadto obiekt miał zostać wyposażony w podgrzewaną murawę, a wokół niego zaplanowano budowę nowych dróg oraz parkingów - wszystko po to, aby spełnić wymogi licencyjne PZPN. Wartość inwestycji oszacowano na ponad 17 000 000 złotych, a lwią część - 10 000 000 złotych - stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Wykonawca zakładał, że prace remontowe zostaną ukończone w przeciągu ośmiu miesięcy.

23 kwietnia 2021 roku, po 23 latach przerwy, Ekstraklasa powróciła na stadion Rakowa Częstochowa. Gospodarze zmierzyli się wtedy ze Śląskiem Wrocław i wygrali 2:0 po trafieniach Tijanicia i Cebuli. Niestety, obiekt Rakowa wciąż był daleki od doskonałości.

Trzy przeznaczone dla kibiców gospodarzy trybuny zostały oddane do użytku w sierpniu 2021 roku, ponad dwanaście miesięcy po rozpoczęciu prac. Z kolei czwarta z nich, przeznaczona dla fanów gości, była gotowa dopiero w lutym 2022 roku i od razu znalazła się na pierwszych stronach gazet.

6 lutego 2022 roku Raków Częstochowa rozegrał domowy mecz z Wisłą Kraków. Fani z grodu Kraka licznie przybyli pod Jasną Górę. Niestety, warunki, w jakich przyszło im oglądać mecz, były skandaliczne. Włodarze klubu zadecydowali o konieczności przebudowy sektora. Renowację zakończono w połowie 2022 roku.

Stadion Rakowa Częstochowa - najważniejsze momenty

Jedną z najwyższych frekwencji w historii stadionu Rakowa Częstochowa odnotowano 29 czerwca 2005 roku, gdy Raków mierzył się Koszarawą Żywiec, a stawką rywalizacji był awans do III ligi. Wówczas na trybunach zasiadło 10 000 osób! W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się remisem, a o rezultacie zdecydowały rzuty karne, w których lepsi okazali się gospodarze. Po ostatniej "jedenastce" na murawę wbiegły tysiące kibiców, którzy rozpoczęli fetę z okazji sukcesu swojej drużyny.

Po modernizacji, którą zakończono w 2022 roku, kibice w pełni zapełnili trybuny podczas półfinałowego meczu Pucharu Polski z Legią Warszawa. Raków wygrał 1:0 po golu Mateusza Wdowiaka i zameldował się w finale rozgrywek, w których ostatecznie triumfował.

Stadion Rakowa Częstochowa - informacje praktyczne

Dziś stadion Rakowa Częstochowa przy ulicy Bolesława Limanowskiego 83 składa się czterech jednopoziomowych trybun, które nie są ze sobą połączone, a tylko jedna z nich jest zadaszona. 

  • Dojazd do stadionu Rakowa Częstochowa: autobusy (dzienne: 12, 19, 31, 32 i 35 oraz nocny: 80), a także tramwaj linii numer 3
  • Pojemność stadionu Rakowa Częstochowa: 5500 miejsc 
  • Oświetlenie: 1600 lx

Reklama

Reklama

Reklama