Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (29 pkt.)
  • 2 .Raków Częstochowa (28 pkt.)
  • 3 .Pogoń Szczecin (28 pkt.)
  • 4 .Śląsk Wrocław (23 pkt.)
  • 5 .Górnik Zabrze (23 pkt.)
  • 6 .Zagłębie Lubin (22 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (20 pkt.)
  • 8 .Lechia Gdańsk (19 pkt.)

Polonia Warszawa zostanie zdegradowana, Wisła, Śląsk i Górnik z licencjami

Komisja Odwoławcza PZPN-u nie uznała wniosku Polonii Warszawa, więc klub ze stolicy zostanie karnie zdegradowany z T-Mobile Ekstraklasy, a w nowym sezonie będzie występował w rozgrywkach pod auspicjami Mazowieckiego Związki Piłki Nożnej, czyli w trzeciej albo czwartej lidze. Śląsk, Górnik i Wisła dostały licencje na występy w europejskich pucharach.

- Decyzja w sprawie Polonii jest ostateczna. Oprócz niej z ekstraklasy spadnie jeden zespół - powiedział rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski.

Reklama

Polonia finalnie nie dostała licencji z prostej przyczyny - jej właściciel Ireneusz Król - wbrew obietnicy - nie wywiązał się z obowiązku uregulowania wierzytelności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego i piłkarzy.

Jeszcze niedawno taka decyzja oznaczałaby, że po zakończeniu sezonu Polonia (obecnie piąta w tabeli) zostanie przesunięta na ostatnie miejsce.

- Prawie wszyscy tak to interpretują, ale błędnie. Niedawno przepisy się zmieniły. Polonia zachowa swoje miejsce w tabeli, dzięki temu będzie mogła otrzymać premię za konkretną pozycję w ekstraklasie. Zostanie jednak z niej zdegradowana - podkreślił Kwiatkowski.

- Na razie nie chcemy komentować sprawy. Mogę jedynie powiedzieć, że na pewno rozegramy dwa ostatnie mecze w sezonie. Czy ktoś przejmie Polonię? Nie wiem, trwają różne rozmowy, ale do tej pory niewiele z nich wynikało - powiedział rzecznik prasowy Polonii Adam Drygalski.

Śląsk, Wisła i Górnik mogą grać w pucharach

Uwzględniono natomiast odwołanie  Śląska Wrocław, przyznając mu licencję na występy w europejskich pucharach. To zasługa porozumienia właścicieli klubu - miasta Wrocław i Grupy Polsat.

Oznacza to, że Śląsk Wrocław - jako finalista Pucharu Polski (porażka w finale z Legią, która zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów - red.) - może już być pewny udziału w nowej edycji Ligi Europejskiej.

Na Śląsk nałożono jednak karę w wysokości 100 tysięcy złotych za nieterminowe złożenie przyszłej informacji finansowej.

Również Wisła Kraków i Górnik Zabrze dostały licencje na występy w europejskich pucharach w przyszłym sezonie.

Wisła była bliska licencji już w pierwotnym terminie, ale w dokumentacji nie uzasadniła pisemnie, w jaki sposób uda jej się drastycznie zmniejszyć budżet aż o 40 procent. To uchybienie zarządowi klubu udało się teraz poprawić. "Biała Gwiazda" dostała jednak karę 20 tys. zł za nieterminowe uzupełnienie dokumentacji.

Górnik Zabrze - w związku z przekroczenie terminu na dostarczenie umowy na wykorzystanie alternatywnego stadionu na potrzeby europejskich pucharów, dostał również grzywnę 20 tys. zł. Zabrzanie wybrali jako alternatywny stadion GKS-u Katowice.

Komisja Odwoławcza utrzymała w mocy karę, jaką na Górnika nałożyła Komisja Licencyjna o zakazie zatrudniania piłkarzy zarabiających miesięcznie powyżej 25 tys. zł brutto.

Utrzymano w mocy uchwałę nakładającą na Widzew Łódź karę zakazu rejestracji zawodników o łącznym wynagrodzeniu ze wszystkich tytułów przekraczającym średnio kwotę 5000 zł brutto miesięcznie.

Przekazano natomiast do rozpoznania odwołanie Widzewa od kary zakazu transferów do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.

Ekstraklasa: Wyniki, strzelcy, tabela

Dowiedz się więcej na temat: Polonia Warszawa | Ekstraklasa | piłka nożna | licencje | PZPN

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy