• 6 .Raków Częstochowa (11 pkt.)
  • 7 .Wisła Kraków (11 pkt.)
  • 8 .Wisła Płock (10 pkt.)

Pogoń Szczecin wygrywa z Górnikiem Zabrze. Cudowny gol Kozłowskiego!

Trzy dni po pucharowym meczu z NK Osijek, Pogoń Szczecin rozpoczęła ligową rywalizację. Pierwszym przeciwnikiem Portowców był Górnik Zabrze. Kibice w Szczecinie i nie tylko ostrzyli sobie zęby na debiut Lukasa Podolskiego. Mistrz świata z 2014 roku nie pojawił się jednak w ogóle w kadrze meczowej.

Zobacz zapis relacji na żywo z meczu Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze

Na stadionie Pogoni pojawili się za to fani Górnika Zabrze, choć formalnie na przebudowywanym obiekcie nie ma miejsca dla kibiców przyjezdnych. Szczecińscy ultrasi wpuścili jednak tych z Zabrza na swój sektor - pomiędzy klubami panuje bowiem nieformalna zgoda. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem kilka tysięcy osób zgromadzonych na stadionie oddało hołd zmarłemu niedawno Stanisławowi "Leonowi" Sętkowskiemu. Z głośników rozbrzmiał charakterystyczny dźwięk jego dzwonka, a kibice skandowali nazwisko legendy KSG.

Pogoń Szczecin-Górnik Zabrze. Debiut Jana Urbana

Spotkanie w Szczecinie było trenerskim debiutem Jana Urbana w Górniku Zabrze. Szkoleniowiec, który ostatnio prowadził Śląsk Wrocław, nie przeprowadził w swoim zespole rewolucji. Po Górniku trudno było też zobaczyć jego pomysł czy styl, który chce narzucić.

W wykonaniu obu drużyn znaczna część pierwszej połowy była szarpana i mało atrakcyjna dla postronnych widzów. I Pogoni, i Górnikowi brakowało klarownych sytuacji, dokładności w konstruowaniu akcji i szybkości w rozegraniu piłki. W 32. minucie Portowcy wyszli jednak na prowadzenie. Akcja bramkowała nie wyglądała na szczególnie groźną. Bardzo ofensywnie dziś grający Luis Mata zebrał na lewym skrzydle drugą piłkę, dośrodkował w pole karne, a tam głową uderzył ją Michał Kucharczyk. Futbolówka wpadła do siatki między słupkiem a rękami interweniującego Grzegorza Sandomierskiego.

Po strzeleniu gola Portowcy znacznie się ożywili. Kilka minut później Jean Carlos mógł podwyższyć na 2-0, ale minął się z piłką. Później z rzutu wolnego piłkę wkręcał jeszcze były zawodnik Górnika - Rafał Kurzawa. Z trudem, ale skutecznie interweniował Sandomierski. Tuż przed końcem pierwszej połowy w dobrej sytuacji znalazł się Luka Zahović. Napastnik Pogoni nie zdecydował się jednak na strzał, a zamiast tego szukał partnerów - chciał rozegrać zbyt koronkowo. Zamiast zobaczyć gola, kibice usłyszeli gwizdek kończący pierwsze 45 minut.

Pogoń Szczecin-Górnik Zabrze. Nowa rola Luki Zahovicia?

Drugą połowę Portowcy rozpoczęli tak, jak zakończyli pierwszą - ofensywnie. Warto odnotować, że w spotkaniu z Górnikiem inaczej niż dotychczas grał Luka Zahović. Słoweniec, który miał w zeszłym sezonie kłopoty ze skutecznością, cofał się do środka pola i zbiegał na skrzydło. Prawie w ogóle nie pojawiał się w sektorach zarezerwowanych dla środkowego napastnika. To miejsce zajmował Michał Kucharczyk. Być może więc Kosta Runjaic w końcu znalazł dla swojego zawodnika odpowiednie miejsce na murawie.

To jednak nie Zahović, ale Kacper Kozłowski strzelił gola na 2:0. Młody pomocnik pojawił się na boisku w 65. minucie, a kilkadziesiąt sekund później cieszył się z niezwykle efektownej bramki. Reprezentant Polski wpadł w pole karne, ominął kilku rywali i huknął nie do obrony w górny narożnik bramki.

Po stracie drugiej bramki Górnik niemal całkowicie zgasł. Podopieczni Jana Urbana nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze zorganizowaną Pogoń. Jeśli Portowcy z kolei utrzymają impet, to rewanż z Osijekiem zapowiada się na bardzo ciekawy.  To spotkanie już w czwartek o 21.

Erik Janża
 33′ Michał Kucharczyk
Robert Dadok
90′ Damian Dąbrowski
Filip Bainović70′
60′ Kacper Smolinski
Alasana Manneh80′
60′ Jean Carlos
Bartosz Nowak78′
66′ Rafał Kurzawa
Mateusz Cholewiak78′
66′ Luka Zahovič
Stefanos Evangelou
60′ Maciej Żurawski
Adrian Dziedzic70′
66′  66′ Kacper Kozłowski
Krzysztof Kubica
90′ Kamil Drygas
Michal Rostkowski78′
60′ Sebastian Kowalczyk
Ishmael Baidoo
66′ 77′ Piotr Parzyszek