Reklama

Reklama

Pogoń Szczecin. Szykuje się przesunięcie boiska na stadionie

Niezależnie od sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i zgodnie z planem latem - w przerwie między obecnym i przyszłym sezonem piłkarskiej ekstraklasy - w Szczecinie zostanie przesunięta płyta boiska na stadionie miejskim, na którym gra Pogoń.

Takie plany przedstawił wykonawca równo rok temu, jeszcze przed startem przebudowy obiektu. Tyle, że zgodnie z planem obecny sezon miał się zakończyć w połowie maja. Teraz zakończenie wyznaczono na drugą połowę lipca.

- To przesunięcie terminów o dwa miesiące nie zmienia naszych planów dotyczących przeprowadzenia operacji przesunięcia boiska. Tyle, że rozpocznie się ona nieco później. By sprawnie przeprowadzić tę część inwestycji, potrzebujemy od sześciu do ośmiu tygodni - tłumaczył Tomasz Wiktorczyk, dyrektor kontraktu z konsorcjum firm Doraco-PBG.

Reklama

Faktycznie będzie to polegało na wybudowaniu nowego boiska, z całą infrastrukturą ogrzewania i nawadniania. Będzie ono przesunięte o około 10 metrów w kierunku zachodnim i kilka metrów w stronę południową. Nowe położenie wynika z projektu budowanych trybun. Dotychczas, przez dziesiątki lat, płyta na stadionie w Szczecinie była równoległa tylko do południowej (najwyższej) trybuny. Po przeciwnej stronie trybuna była pod skosem do linii bocznej.

- Tegoroczna przerwa pomiędzy sezonami to właściwie jedyny czas na to, aby przeprowadzić to zadanie, potem już nie będzie kiedy czegoś takiego dokonać - podkreślił prezes Pogoni Jarosław Mroczek.

Chodzi o to, że do lipca wykonawca chce zakończyć prace przy budowie trybun, zadaszenia oraz części usługowej na trybunach południowej i zachodniej. Zostaną one oddane do użytku kibiców wraz z rozpoczęciem nowego sezonu. Wówczas rozpocznie się budowa dwóch pozostałych trybun. Automatycznie ta część stadionu zostanie wyłączona z eksploatacji.

- Wszystko mamy pod kontrolą. Obecne rozgrywki powinny się zakończyć do 20 lipca. Start następnego sezonu planowany jest na 1 września. To daje sześć tygodni przerwy, które mogą wystarczyć byśmy bez przeszkód rozgrywali mecze u siebie. Jeśli zdarzy się jakiś poślizg, to - w przypadku zaplanowanego meczu u siebie - poprosimy o zmianę gospodarza - przekazał Mroczek.

Budowa rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Na początek wykonawca zamknął i rozebrał dwie trybuny: południową - wysoką oraz zachodnią (łuk). Oznaczało to zmniejszenie pojemności obiektu do 4,8 tys. miejsc. Po wybudowaniu tych dwóch trybun pojemność stadionu powiększy się do ok. 10 tys. Docelowo stadion będzie mieścił 20 500 miejsc.

- Aktualnie kończymy montaż zadaszenia nad trybuną południową. Zachodnia jest zadaszona. Dach nad trybuną południową zostanie wykonany częściowo z poliwęglanu przepuszczającego promienie słoneczne. Ma to ułatwić w przyszłości utrzymanie trawy na płycie boiska. Rozpoczęliśmy także montowanie podstaw pod siedziska - poinformował Wiktorczyk.

Cała inwestycja ma wartość 364,4 mln zł, z czego budowa nowego stadionu kosztować będzie 261,2 mln zł. Ponadto powstanie Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w ramach którego wybudowanych zostanie kolejnych pięć boisk. To właśnie CSDiM otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w kwocie 30 mln zł. Cały kompleks ma być gotowy w pierwszym kwartale 2022 roku.

pż/ pp/

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy