Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (27 pkt.)
  • 2 .Raków Częstochowa (24 pkt.)
  • 3 .Lechia Gdańsk (23 pkt.)
  • 4 .Pogoń Szczecin (22 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (20 pkt.)
  • 6 .Piast Gliwice (17 pkt.)
  • 7 .Cracovia (17 pkt.)
  • 8 .Radomiak (16 pkt.)

Kibice polskiego klubu w akcji! Jest odpowiedź władz miasta

Kibice Pogoni Szczecin konsekwentnie dążą do tego, aby w mieście jak najwięcej miejsc kojarzyło się z klubem. Główna arteria wjazdowa nosi już imię Floriana Krygiera. Teraz fani chcą, aby powstające właśnie rondo ochrzcić mianem „Portowców”.

Pomysł narodził się jeszcze w czerwcu, kiedy rozpoczęła się przebudowa tak zwanego Międzyodrza. Zgodnie z planem inwestycji, w okolicach brzegu Odry miało powstać nowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym. - Rondo Portowców ma na celu upamiętnienie zarówno pracowników portu, jak i naszej drużyny. Obie te grupy są niezwykle ważne dla Szczecina - tłumaczy w rozmowie z Interią Maciej Kasprzyk, prezes Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy". 

Na początku wakacji sympatycy Pogoni rozpoczęli zbiórkę podpisów. - Odbywało się to dwutorowo: poprzez zbiórkę podpisów na liście papierowej i petycję w internecie. Łącznie mamy około półtora tysiąca parafek, a wciąż spływają do nas kolejne - mówi Kasprzyk.

Reklama

Pogoń Szczecin. Kibice walczą o nazwę ronda

Latem kibice przygotowali oficjalny wniosek, który złożyli do szczecińskiej Rady Miasta. Wówczas widniało na niej tysiąc podpisów. Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności pozytywnie zaopiniowała pomysł. Radni podjęli również inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie. To oznacza, że projektem zajmą się najprawdopodobniej podczas listopadowej sesji Rady Miasta. - Mamy nadzieję, że będzie to już tylko formalność. Doniesiemy jeszcze kilkaset podpisów, żeby nikt nie miał wątpliwości - deklaruje prezes stowarzyszenia.

Jeśli kibice dopną swego, rondo w ciągu ulicy Energetyków będzie kolejnym miejscem w Szczecinie związanym ściśle z Pogonią. Kilka lat temu dotychczasowa Szosa Poznańska zmieniła nazwę na ulicę Floriana Krygiera (najdłuższą w mieście). Fani chcieli też, aby plac Pawła Adamowicza przemienić w plac Dumy Pomorza. Projekt nie został ostatecznie zaakceptowany.

Kibice nie zamierzają się jednak poddawać i zapowiadają kolejne inicjatywy. - Jesteśmy dużą grupą społeczną. Kształtowaliśmy i wciąż będziemy kształtować otoczenie w sposób właściwy i nam odpowiadający. Planów jest sporo i na pewno będziecie się o nich powoli dowiadywać - zapowiada Maciej Kasprzyk.

Pogoń Szczecin. Fani chcą stworzyć aplikację mobilną

Jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie wirtualnego muzeum klubowego, wraz z aplikacją mobilną. Kibice chcieliby, aby projekt został sfinansowany ze środków Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. To pula środków, która co roku jest wydawana na inicjatywy mieszkańców, wybrane w internetowym głosowaniu.

- Będzie to platforma internetowa. Powiążemy ją z muralami, które powstaną w całym mieście. Na każdym z nich będzie kod QR. Po jego zeskanowaniu, użytkownik będzie przenoszony na specjalną podstronę z informacjami o człowieku czy drużynie, które przedstawia mural. Będziemy chcieli również nazwać każdy z 23 szczecińskich Orlików imieniem jednego z naszych sportowców. Tam też przygotujemy biogramy patronów - wyjaśnia Kasprzyk.

Przed rokiem kibice wygrali głosowanie w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Miasto sfinansuje więc budowę pomnika Floriana Krygiera przed powstającym stadionem Pogoni. Termin oddania obiektu to drugi kwartał przyszłego roku. 

Jakub Żelepień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje