Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (36 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (35 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (34 pkt.)
  • 4 .Górnik Zabrze (27 pkt.)
  • 5 .Lechia Gdańsk (26 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (25 pkt.)
  • 7 .Lech Poznań (25 pkt.)
  • 8 .Jagiellonia Białystok (25 pkt.)

Dariusz Wdowczyk obejmie Pogoń Szczecin

Był jednym z największych „bohaterów” afery korupcyjnej, a teraz wraca do Ekstraklasy w roli strażaka. Ma zgasić pożar, jaki wybuchł na wiosnę w Pogoni. Dariusz Wdowczyk od środy będzie trenerem „Portowców”. W 2009 roku PZPN wydał wyrok - 7 lat dyskwalifikacji. Dla Wdowczyka-trenera był to wyrok śmierci, który w ubiegłym roku złagodzono.

We wtorek pracę stracił dotychczasowy szkoleniowiec szczecinian - Artur Skowronek.

Reklama

- Przerwa zimowa jest za długa i bywa przeklęta. Po niej trenerzy nie mogą poznać swoich drużyn - mawiał Orest Lenczyk, a Skowronek mógł się o tym przekonać najlepiej. Jesienią Pogoń szła jak burza, ale na wiosnę została w blokach startowych - w trzech meczach uciułała ledwie jeden punkt za remis z Lechią w Gdańsku.

Działacze uznali, że Skowronek nie wydobędzie zespołu z kryzysu i decydują się sięgnąć po Dariusza Wdowczyka. Dla szkoleniowca, który sięgnął z Polonią Warszawa po mistrzostwo Polski w 2000 roku, a sześć lat później uczynił to z Legią, będzie to pierwsza poważna praca po tym, jak udowodniono mu udział w piłkarskiej korupcji. M.in. dlatego w Szczecinie fakt jego zatrudnienia ukrywano. Oficjalnie Wdowczyk ma zostać zaprezentowany dopiero na środowej konferencji.

Przed pięcioma laty "Wdowiec" został zatrzymany przez wrocławską prokuraturę w związku z procederami, jakich dopuszczał się trenując Kolportera/Koronę Kielce. W nieuczciwy sposób - przekupując sędziów i obserwatorów, Wdowczyk wprowadził kielczan do Ekstraklasy.

- Musiałem to robić, nie miałem innego wyjścia. Takie panowały reguły gry, mieliśmy ambitne cele - tłumaczył trener Wdowczyk po zapadnięciu wyroku. W 2009 roku trener został skazany na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, a PZPN nałożył na szkoleniowca 7 lat dyskwalifikacji. Ta druga kara została skrócona w zeszłym roku przez PZPN i Trybunał Arbitrażowy przy PKOl. "Wdowiec" odzyskał licencję w lipcu 2012 roku.

Po haniebnej pracy w Koronie, Wdowczyk prowadził jeszcze Legię (2005-2007, w 2006 roku zdobył mistrzostwo kraju), ponownie Polonię (2007/2008) i w charakterze konsultanta Koronę Górę Kalwarię (sezon 2008/2009).

Warto przypomnieć, że zanim trenera Wdowczyka aresztowano za procedery korupcyjne, kilkakrotnie był przymierzany na stanowisko selekcjonera reprezentacji.

Znajdź nas na Facebooku! Będziesz na bieżąco!

Autor: Michał Białoński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje