Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (38 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (35 pkt.)
  • 3 .Lechia Gdańsk (33 pkt.)
  • 4 .Raków Częstochowa (29 pkt.)
  • 5 .Radomiak (28 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (24 pkt.)
  • 7 .Górnik Zabrze (24 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (24 pkt.)

Mecz Piasta z Górnikiem bez kibiców gości

Na piątkowy mecz piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice - Górnik Zabrze nie wejdą zorganizowane grupy kibiców gości. Taką decyzję, w oparciu o opinię policji, podjął prezydent Gliwic, obawiając się burd na stadionie. Zgadza się z nią także wojewoda śląski.

INTERIA.PL zaprasza na tekstową relację na żywo z tego wydarzenia. Początek w piątek o 20.45

W czwartek w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada poświęcona meczowi. Piątkowe spotkanie na stadionie zainauguruje sezon ekstraklasy na Śląsku. Mecz na stadionie Piasta został uznany za imprezę o podwyższonym ryzyku. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że w Gliwicach mieszkają zarówno fani Piasta, jak i Górnika, oba miasta sąsiadują ze sobą.

Reklama

Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk powiedział dziennikarzom po naradzie, że lepsza jest prewencja niż walka ze skutkami. - Podległe mi służby informują mnie o prawdopodobieństwie nieprzewidzianych zdarzeń w związku z nawoływaniem się grup kibiców na forach internetowych i innymi metodami, które mogą doprowadzić do niesnasek na stadionie i poza nim - podkreślił wojewoda.

Tomasz Milewski, dyrektor ds. administracji i bezpieczeństwa w Górniku Zabrze, zaznaczył, że decydujący głos w tej sprawie miał organ opiniujący, czyli policja i prezydent.

- To jest decyzja administracyjna, wydawana przez organy samorządowe. Górnik Zabrze na tym meczu jest gościem i ciężko mi z tym polemizować. Nie chcę ingerować w sprawy związane z miastem, które jest gospodarzem tego spotkania - zaznaczył. Wyraził ubolewanie, że decyzja prezydenta Gliwic została przekazana klubowi oficjalnie dopiero dwa dni temu.

Zdaniem Krzysztofa Smulskiego ze Śląskiego Związku Piłki Nożnej na decyzji zaważyło zachowanie kibiców Górnika na derbach z Ruchem Chorzów i wcześniejsze doświadczenia z meczu Górnik - Piast. Wyraził opinię, że kibiców przyjezdnych łatwiej opanować na stadionie niż na ulicach miasta, a na meczu nie powinno się nic złego zdarzyć. - Ale taka jest decyzja i musimy się z nią pogodzić - powiedział.

W ocenie podinspektora Grzegorza Baczyńskiego, naczelnika sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, decyzja ma przede wszystkim charakter wychowawczy i warto tak działać, by w przyszłości nikt nie bał się przychodzić na stadiony. - Jeśli kibice sami nie zrozumieją na czym polega doping piłkarski, to niestety takie decyzje muszą być wprowadzane - powiedział.

- Wiadomo, że kibice od lat zantagonizowanych drużyn nie będą się kochać, ale to, by się tolerowali, jest w zasięgu - dodał.

Śląska policja zamieściła na swej stronie internetowej oświadczenie w tej sprawie. Nie zgadza się w nim z zarzutami, że kibice drużyn przyjezdnych nie są przyjmowani na stadiony ze względu na wygodę policji.

"Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu stawianiu sprawy. Przede wszystkim należy podkreślić, że policja wydaje tylko opinie w sprawie imprez sportowych, natomiast decyzje o zgodzie na imprezę i warunkach jej organizacji leżą w gestii włodarzy miast, w których są stadiony. Ten fakt jest notorycznie przemilczany w opiniach, komentarzach i publikacjach" - podkreślili policjanci.

Zauważyli, że sposób dopingowania podczas meczów ligowych zazwyczaj diametralnie odbiega od atmosfery, jaka panowała podczas Euro 2012. Fani rywalizujących drużyn obrzucają się stekiem wulgaryzmów, prowokują ostentacyjnym niszczeniem emblematów z barwami przeciwnika, co niejednokrotnie prowadzi do siłowej konfrontacji - napisali policjanci, przypominając o najgłośniejszych burdach z ostatnich lat.

Stadion w Gliwicach mieści 10 tysięcy widzów. Jest najnowocześniejszą piłkarską areną w regionie, został oddany do użytku jesienią 2011.

Zobacz terminarz T-Mobile Ekstraklasy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje