Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (18 pkt.)
  • 2 .Lechia Gdańsk (16 pkt.)
  • 3 .Zagłębie Lubin (15 pkt.)
  • 4 .Śląsk Wrocław (14 pkt.)
  • 5 .Raków Częstochowa (14 pkt.)
  • 6 .Pogoń Szczecin (13 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (12 pkt.)
  • 8 .Wisła Kraków (11 pkt.)

ŁKS. Stadion w Łodzi ma być gotowy w przyszłym roku

Prezes wykonawcy rozbudowy stadionu ŁKS-u zapowiedział, że piłkarski obiekt może być gotowy już jesienią 2021 roku, czyli ponad pół roku przed datą zapisaną w kontrakcie. Na dwóch z trzech brakujących trybun pojawiły się już elementy, na których zamontowane zostaną krzesełka.

Właśnie mija rok od podpisania przez firmę Mirbud i miasto Łódź umowy na rozbudowę miejskiego obiektu przy al. Unii, na którym swoje mecze w Ekstraklasie rozgrywają piłkarze ŁKS-u. Do istniejącej już trybuny zostaną dobudowane trzy pozostałe, dzięki czemu stadion będzie mógł pomieścić co najmniej 18 tys. widzów.

Na środowej konferencji prasowej podsumowującej obecny etap prac, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że idą one bardzo szybko.

"Widać, jak ten obiekt rośnie w oczach, za co chciałam podziękować nie tylko w imieniu kibiców, ale też wszystkich łodzian, bo chcemy żyć i otaczać się ładną infrastrukturą. Każda sroczka swój ogonek chwali, więc powiem, że będzie to najładniejszy obiekt piłkarski w kraju" - przyznała.

Reklama

Stadion nabrał już kształtów. Jako pierwsze powstają trybuny od strony wschodniej i południowej. Obie zyskały już jedno piętro i kończy się na nich układanie żelbetowych elementów, na których zamontowane zostaną krzesełka.

Jak wskazał szef Mirbudu Jerzy Mirgos, to etap prac, których postęp jest najbardziej widoczny.

"Zmontowaliśmy już większość prefabrykowanych trybun, które nie są wylewane na miejscu, co gwarantuje odpowiednią jakość i trwałość. To są żelbety architektoniczne, które za pięć, dziesięć lat będą wyglądały tak samo. Jesteśmy też na etapie zamówień konstrukcji stalowej, dźwigarów i pokrycia dachu, którego montaż chcemy rozpocząć jesienią" - wyjaśnił.

Latem mają zacząć się roboty przy ostatniej brakującej trybunie, od strony północnej.

Wykonawca wyprzedza harmonogram prac, w związku z czym Mirgos zapowiedział, że cały obiekt może być gotowy jesienią przyszłego roku.

"Termin ukończenia mamy wyznaczony na czerwiec 2022 r., ale już wcześniej obiecaliśmy, że postaramy się przyspieszyć realizację prac. Na dzisiaj nie wydarzyło się nic, co mogłoby zakłócić ten ambitny plan. Naszym celem i ambicją jest zakończenie inwestycji jesienią 2021" - zadeklarował szef Mirbudu.

Inwestycja będzie kosztować 129 mln zł. Realizująca ją firma w 2015 roku wybudowała pierwszą część stadionu na historycznych terenach ŁKS-u. Wówczas za 94 mln zł powstała nowoczesna trybuna na 5,7 tys. miejsc z zapleczem szatniowym i socjalnym oraz boisko.

Cały stadion będzie zadaszony i ma pomieścić co najmniej 18 tysięcy widzów. Jego dokładna pojemność będzie znana po zaprojektowaniu trybuny północnej, w której mają znaleźć się przestrzenie komercyjne pod wynajem.

Dokończenie budowy stadionu miejskiego jest ostatnim etapem inwestycji w Centrum Sportu przy al. Unii. W jego skład wchodzi również hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena, treningowe boisko piłkarskie oraz mała hala do gier zespołowych na 3 tys. widzów.

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ cegl/

Ekstraklasa - wyniki, terminarz, tabela

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama