Reklama

Reklama

  • 1 .Legia Warszawa (39 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (35 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (34 pkt.)
  • 4 .Lechia Gdańsk (29 pkt.)
  • 5 .Górnik Zabrze (27 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (25 pkt.)
  • 7 .Lech Poznań (25 pkt.)
  • 8 .Jagiellonia Białystok (25 pkt.)

Legia zabrała głos ws. wydarzeń w Rzymie i nie tylko

Klub zdecydowanie potępia wszelkie zachowania naruszające prawo lub powszechnie przyjęte normy, o których donosiły media - napisano na oficjalnej stronie Legii Warszawa w związku z wydarzeniami w Rzymie przy okazji meczu Legii z Lazio. Legia przedstawiła też szczegółowe wyliczenia, za co została ukarana przez UEFA.

"Według doniesień prasowych do włoskiej stolicy przyjechało około 8 tysięcy osób, które określono jako kibice Legii. Zaznaczamy, że wśród nich była jedynie 2-tysięczna grupa Kibiców, która posiadała bilety na mecz z Lazio i weszła na stadion. Nie można tych Kibiców obarczać winą za wszystkie negatywne zachowania, które w tym czasie miały miejsce w Rzymie. Zgodnie z posiadanymi przez Klub informacjami, zorganizowana grupa Kibiców Legii Warszawa bez zakłóceń i incydentów przemaszerowała z miejsca zbiórki pod Stadion Olimpijski. W związku ze zdarzeniami mającymi miejsce w Rzymie, do dnia dzisiejszego nie wpłynęły do Klubu żadne oficjalne pisma od włoskiej Policji" - podano w komunikacie.

Reklama

Jak podkreślono, "noszenie barw Legii Warszawa jest zaszczytem i zobowiązuje do okazywania szacunku wobec historii oraz dokonań Klubu, a także innych Kibiców". "Niezależnie od powyższego, chcielibyśmy zwrócić uwagę tym Kibicom, których zachowania stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem i wymaganiami UEFA, że narażają Klub na ugruntowanie negatywnego postrzegania Legii przez UEFA oraz na olbrzymie straty finansowe w wymiarze najwyższym w dotychczasowej historii Klubu, zagrażające płynnemu funkcjonowaniu Legii i jej drużyny piłkarskiej. Zachowanie te mają także bardzo negatywny wpływ na opinię innych organów odpowiedzialnych za ocenę bezpieczeństwa na meczach rozgrywanych przez drużynę Legii Warszawa. Konsekwencje takich zachowań ponosimy wszyscy" - można przeczytać w komunikacie.

"Klub wyraża głęboką nadzieję, że wszyscy Kibice podejmą wspólne starania w celu zapewnienia takiej formy dopingu i zachowań na stadionie, które nie będą narażały Legii na dalsze kary finansowe i sankcje, włącznie z rozgrywaniem meczów naszej drużyny przy zamkniętym stadionie. Powtarzanie się niedopuszczalnych przez prawo i UEFA zachowań uniemożliwia Klubowi dalszy rozwój, bycie najlepszym w Polsce i pozbawia nas szans na budowanie silnej pozycji w Europie" - napisano.

Za co UEFA karała Legię w tym sezonie?

Legia przedstawiła szczegółowe zestawienie kar, które zostały nałożone w bieżącym sezonie na Klub przez Komitet Dyscyplinarny UEFA oraz powody ich zastosowania.

Mecze z The New Saints

- 30 tys. EUR oraz zamknięcie trybuny północnej na meczu ze Steauą Bukareszt za wywieszanie flag zawierających treści rasistowskie (flagi: "White Legion", "Ultras Legia", "Wild Boys")

- 15 tys. EUR za: użycie pirotechniki, wrzucenie plastikowej butelki z wodą na płytę boiska, blokowanie przejść ewakuacyjnych na trybunie północnej oraz wieszanie flag na bramkach ewakuacyjnych prowadzących z trybuny na boisko.

Mecze z Molde FK oraz Steauą Bukareszt

150 tys. EUR, zamknięcie stadionu na meczu z Apollonem Limassol oraz jeden dodatkowy mecz przy zamkniętych trybunach w zawieszeniu na 5 lat, za:

- wywieszanie flag zawierających treści rasistowskie (flagi: "White Legion", "Ultras Legia", "Wild Boys", krzyż celtycki) - tylko na meczach z Molde FK,

- użycie pirotechniki,

- rzucanie na płytę boiska przedmiotów, w tym m.in. papierowych rolek, kulek, kubków, monet,

- blokowanie przejść ewakuacyjnych na trybunie północnej i na innych trybunach a także wieszanie flag na bramkach ewakuacyjnych prowadzących z trybuny na boisko,

- nieautoryzowane przechodzenie na inne trybuny stadionu,

- oświetlanie bramkarza Steaua Bukareszt wskaźnikiem laserowym,

- eksponowanie na trybunie zachodniej plakatu o treściach obraźliwych dla UEFA,

- użycie systemu nagłaśniającego do dopingu oraz nie zachowanie neutralnego charakteru przez spikera Klubu poprzez zachęcanie do dopingu drużyny gospodarzy.

Składane dotychczas przez Klub wyjaśnienia oraz odwołania do UEFA, w związku z prowadzonymi postępowaniami dyscyplinarnymi, zarówno w poprzednim jak i w bieżącym sezonie piłkarskim, nie wpłynęły na zmianę decyzji UEFA.

Dowiedz się więcej na temat: Legia Warszawa | Liga Europejska | kibice | UEFA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje