Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (24 pkt.)
  • 2 .Lechia Gdańsk (22 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (21 pkt.)
  • 4 .Pogoń Szczecin (19 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (17 pkt.)
  • 6 .Cracovia (16 pkt.)
  • 7 .Jagiellonia Białystok (16 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (15 pkt.)

Henning Berg: By Legia Warszawa rosła w siłę

Budowę zespołu, który zaistnieje w Europie zapowiedział nowy trener piłkarzy Legii Warszawa Norweg Henning Berg podczas oficjalnej prezentacji. Władze klubu zmiany na tym stanowisku nie traktują jak rewolucji, ale kolejny krok w jego rozwoju.

Prezes mistrza Polski Bogusław Leśnodorski prezentację nowego szkoleniowca rozpoczął od podziękowań dla zwolnionego w czwartek Jana Urbana.

"Wszyscy będziemy miło wspominać czas spędzony wspólnie z nim w klubie. Idziemy jednak do przodu i stąd ta zmiana" - powiedział.

Jak podkreślił, Legia sondowała rynek trenerski już od połowy poprzedniego sezonu, ale to nie miało nic wspólnego z wynikami osiąganymi przez zespół prowadzony przez Urbana.

"Wiadomo, że grono szkoleniowców, na których nas stać, jest skończone, zamknięte. Stworzyliśmy taką listę oraz kryteria, które nas interesują. Po wielu rozmowach, zebraniu opinii wyszło na to, że większość warunków spełnia właśnie Henning Berg" - uzasadnił wybór Leśnodorski, który podarował byłemu piłkarzowi m.in. Blackburn Rovers i Manchesteru United koszulkę z numerem 1 i jego nazwiskiem.

Reklama

Jak zauważył szef skautingu w stołeczny klubie Michał Żewłakow, wiedza, doświadczenie, ale przede wszystkim kontakty Berga mają pomóc Legii zaistnieć na nowych rynkach, jak i otworzyć niektórym oczy na Polskę oraz ten klub.

"Liczę na jeszcze lepszą koordynację współpracy między pierwszą drużyną, rezerwami i naszą akademią" - dodał były zawodnik "Wojskowych".

Dyrektor sportowy Legii Jacek Mazurek zauważył, że zatrudnienie Berga to nie rewolucja czy zmiana kierunku rozwoju klubu, ale kontynuacja drogi ku Europie.

"Mam nadzieję, że razem zrobimy krok w przód, a w Legii nadal będą grać klasowi zawodnicy zagraniczni, najlepsi z polskiej ligi oraz wychowankowie klubowej akademii" - przyznał.

Podczas pierwszego spotkania z mediami norweski trener chwalił sobie rozmowy z kierownictwem klubu i ich pomysł na rozwój Legii. Podkreślił szacunek dla Polski, jej historii i piłkarskiej tradycji.

"Zrobię wszystko, byśmy byli najlepsi w kraju, ale też zaistnieli w Europie. Chcemy wspólnie rozwijać klub, iść do przodu, by Legia rosła w siłę" - powiedział.

Nie podjął jeszcze żadnych decyzji w sprawie sztabu szkoleniowego.

"Najpierw chcę porozmawiać z wszystkimi zainteresowanymi, poznać ich filozofię, podejście do pracy. Wiadomo jednak, że nowy trener oznacza zmiany, także w sztabie, by każdy miał jasność, że zaczynamy nowy etap. Ważne jednak, by w sztabie byli też ludzie, którzy znają zawodników, kulturę klubu. Postaramy się znaleźć równowagę między tym, co było a nowościami" - poinformował.

Od poprzednika znacząco różni go na pewno podejście do nowego systemu rozgrywek ekstraklasy. Urban był jego gorącym przeciwnikiem, natomiast Norweg chwali to rozwiązanie.

"Wiem, że to nowy system, ale oceniam go pozytywnie. Faza play off to więcej meczów z najlepszymi, które są najatrakcyjniejsze, spotkań o wysoką stawkę. To oraz krótka przerwa letnia może pomóc w lepszym przygotowaniu do występów w europejskich pucharach, które przecież polskie kluby rozpoczynają dość wcześnie" - podsumował Berg.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje