Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (32 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (32 pkt.)
  • 3 .Lechia Gdańsk (30 pkt.)
  • 4 .Raków Częstochowa (29 pkt.)
  • 5 .Radomiak (28 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (24 pkt.)
  • 7 .Wisła Płock (23 pkt.)
  • 8 .Piast Gliwice (21 pkt.)

Lechia Gdańsk. Dlaczego defensywa przestała być żelazna?

Co zrobić, by Lechia zaczęła lepiej murować dostęp do własnej bramki mówi Interii, Lech Kulwicki, kapitan zdobywców Pucharu Polski w roku 1983.

Maciej Słomiński, Interia: Pytanie jest zasadniczo jedno - dlaczego Lechia traci tyle bramek? W ostatnich czterech meczach ligowych piłka znalazła się w sieci Duszana Kuciaka 12 razy, a przecież Biało-Zieloni grali z jednym wyjątkiem z drużynami z dolnej części tabeli.

Lech Kulwicki, kapitan Lechii, zdobywców Pucharu Polski w roku 1983: - Wciąż mamy w pamięci poprzedni sezon, najlepszy w historii klubu. Rozbita została para stoperów Błażej Augustyn - Michał Nalepa, to był, moim zdaniem, najlepszy duet środkowych obrońców w lidze. Oni się świetnie uzupełniali. Augustyn był "dyrektorem" linii obrony, przy grze w linii, osoba szefa defensywy jest newralgiczna.

Reklama

Proszę mi wytłumaczyć, czemu Michał Nalepa przy pierwszej bramce dla Cracovii (było 1-3) zamiast doskoczyć do gościa z piłką, cofa się we własne pole karne?

- Linii defensywy brakuje dyrygenta, każdy gra swoje skrzypce, nie ma asekuracji. Augustyn rządził tą drużyną, podpowiadał, teraz kogoś takiego brakuje. Michał Nalepa gra na podobnym poziomie, ale nikt mu nie podpowiada.

Reklama dźwignią handlu, a konkurencja motorem rozwoju.

- Na pozycji stopera nie ma konkurencji. Lechia ma tam dwóch zawodników, co by nie zrobili, będą grali. Być może warto byłoby sprawdzić Kristersa Tobersa na stoperze?

Potwierdzam, że w sparingach w Turcji Łotysz dobrze wyglądał na tej pozycji.

- No właśnie teraz sparingów nie było, ciężko o zgranie. Mario Malocza, którego bardzo cenię, świetnie grał podczas poprzedniego pobytu w Gdańsku, nie wszedł do tej pory w buty Augustyna, który był dyrygentem obrony. Na środku defensywy grywał też Jarosław Kubicki, ale tak jak Chorwat, jest pod formą.

Czyli o słabej grze w defensywie decydują sprawy personalne.

- Nie tylko. Lechia zmieniła sposób gry w porównaniu z poprzednim sezonem. W zeszłym roku jej futbol był wyrafinowany, w dobrym znaczeniu tego słowa. Po stracie piłki, każdy wracał do swej strefy i była agresywna walka o jej odebranie. W tej chwili tego nie ma. Było trzech defensywnych pomocników. Tak jak Augustyna tak samo wyraźnie widać brak Daniela Łukasika, który dowodził linią pomocy. Był w Gdańsku niedoceniany, nie grał widowiskowo, ale widać co się dzieje, gdy go zabrakło. On dyrygował młodszymi kolegami. Tomek Makowski tego jeszcze nie ma. Nie można mieć pretensji, to przyjdzie z czasem.

Co sądzi pan o bokach obrony? Po dobrej jesieni, Karol Fila na wiosnę zawodzi.

- To jest dla mnie zagadka, czemu nie dać szansy Rafałowi Kobryniowi? On już posmakował ligi i wypadł nieźle. Szkoda mi go, a przecież można go również wystawić na środku defensywy. A może jeszcze inaczej? Kobryń na prawej obronie, a Filę postawić wyżej, przecież jako młody chłopak grał w linii pomocy.

Chciałem zapytać o przyszłość, tę najbliższą. Czy gdyby pan był trenerem walczyłby w lidze o najwyższe miejsce, czy raczej ogrywał młodszych piłkarzy pod kątem kolejnych rozgrywek?

- To, że tytuł mistrzowski w zasadzie zapewniła sobie już Legia Warszawa, nie znaczy, że liga się skończyła. Walka wciąż trwa, dlatego ja bym nie szedł w "ogrywanie młodych". Lechia musi grać jak najlepiej w piłkę. Bardzo lubię i szanuję Piotra Stokowca, znamy się z warszawskiej Polonii, on słynie z tego, że ma swoje zdanie. Nie będę mu podpowiadał, bo to co zrobił w zeszłym sezonie, to jest rekord świata, przebił nasze osiągnięcie z 1983 roku. Mnie nawet nie wypada mówić, co on ma robić. On widzi, co się dzieje i na pewno wie, co zrobić.

Eksperyment polegający na grze dwoma napastnikami w meczu z Cracovią nie powiódł się.

- Z Pogonią Lechia nie powinna grać dwójką z przodu. To łatwo się kibicom mówi, ale to trzeba przećwiczyć. Flavio nie będzie biegał od pola karnego do drugiego i jeszcze strzelał bramki. Jeśli by to umiał to by nie grał w Polsce, a w Portugalii czy Hiszpanii. Piotr Stokowiec musi iść swoją drogą, wtedy będzie wszystko dobrze. Mecz z Pogonią pokaże czy mamy jaja. Musi wrócić agresja.

Rozmawiał Maciej Słomiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne