• 7 .Jagiellonia Białystok (16 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (15 pkt.)

Górnik Łęczna – Lechia Gdańsk 0-4 w 9. kolejce PKO BP Ekstraklasy

Lechia Gdańsk rozgromiła Górnika Łęczna na wyjeździe i jest już wiceliderem Ekstraklasy.

Decydujący moment meczu nastąpił w 35. min. Janusz Gol, środkowy pomocnik Górnika Łęczna sfaulował w środku pola Łukasza Zwolińskiego, jako że miał już na koncie żółtą kartkę, sędzia Damian Sylwestrzak usunął go z boiska. Lechia Gdańsk miała wcześniej optyczną przewagę, ale nie potrafiła jej skonsumować. Dopiero po wykluczeniu Gola padły gole. Najpierw dośrodkowanie, będącego w dobrej formie Macieja Gajosa z rzutu rożnego do siatki skierował Zwoliński. Trzy minuty później Conrado dośrodkował, a konto bramkowe w sezonie 2021/22 otworzył Flavio Paixao. Bramkarz łęcznian, Maciej Gostomski nie zdążył się nawet ruszyć.

Lechia Gdańsk rozbiła Górnika Łęczna

Górnik Łęczna przeprowadził w przerwie aż cztery zmiany, ale niewiele na to się zdało. Lechiści co prawda igrali z ogniem, ryzykownie rozgrywając piłkę od tyłu i prawie w ten sposób tracąc bramkę. W 56. minucie było już jednak po meczu, koronkową akcję w stylu tiki-taki i podanie Flavio Paixao idealnie wykończył 18-letni Kacper Sezonienko.  To pierwszy gol w lidze zawodnika rodem z Ostródy w pierwszym ekstraklasowym meczu, w którym grał od pierwszej minuty. Następnie mieliśmy sytuację kuriozalną, w minutę dwa razy do siatki trafił Zwoliński, ale dwa razy był na spalonym. Goście dopięli swego w 72. minucie. Strzał Ilkaya Durmusa odbił przed siebie Gostomskiego, a Flavio Paixao był gdzie należy i zdobył swoją 93 bramkę w Ekstraklasie.

Lechia wysoko i zdecydowanie wygrała z Górnikiem Łęczna 4-0 wyrównując najwyższą do tej pory wyjazdową wygraną w Ekstraklasie - 6-2 z Cracovią w 2009 r. Podopieczni trenera Tomasza Kaczmarka są już na drugim miejscu w PKO BP Ekstraklasie. Górnik Łęczna jest drugi tyle, że od końca.

Mario Malocza68′
48′ Messias Leandro
Conrado Buchanelli Holz61′
31′ 46′ Marcel Wędrychowski
Maciej Gajos
36′ 36′ Janusz Gol
İlkay Durmuş
Szymon Drewniak
Jarosław Kubicki62′
59′ Damian Gąska
Łukasz Zwoliński  42′ 68′
46′ Jason Lokilo
Flavio Paixao  44′, 71′ 73′
46′ Paweł Wojciechowski
Kacper Sezonienko  55′ 57′
Adrian Kostrzewski
Zlatan Alomerović
48′ Daniel Dziwniel
Rafał Pietrzak61′
Tomasz Midzierski
Egzon Kryeziu62′
Łukasz Szramowski
Łukasz Zjawiński73′
46′ Michał Mak
Jakub Kałuziński
46′ Kryspin Szcześniak
Jan Biegański
59′ Bartłomiej Kalinkowski
Bassekou Diabate68′
46′ Serhij Krykun
Tomasz Makowski
Alejandro Serrano García
Mateusz Żukowski68′

Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk 0-4 (0-2)

Bramki: Łukasz Zwoliński 41’, Flavio Paixao 44’, 72’, Kacper Sezonienko 55’.

Górnik: Maciej Gostomski - Maciej Orłowski, Paweł Baranowski, Kamil Pajnowski, Leandro (46’ Daniel Dziwniel) - Janusz Gol, Szymon Drewniak - Marcel Wędrychowski (46’ Kryspin Szcześniak), Damian Gąska (58’ Bartłomiej Kalinkowski), Jason Eyenga-Lokilo (46’ Serhij Krykun) - Paweł Wojciechowski (46’ Michał Mak).

Lechia: Dusan Kuciak - Bartosz Kopacz, Mario Maloca (68’ Mateusz Żukowski), Michał Nalepa, Conrado (61’ Rafał Pietrzak) - Jarosław Kubicki (61’ Egzon Kryeziu), Maciej Gajos, Ilkay Durmus - Flavio Paixao (73’ Łukasz Zjawiński) - Kacper Sezonienko, Łukasz Zwoliński (68’ Bassekou Diabate).

Sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław).

Żółte kartki: Marcel Wędrychowski, Janusz Gol (Górnik Łęczna), Michał Nalepa, Kacper Sezonienko (Lechia).

Czerwona kartka: Janusz Gol (Górnik Łęczna) - 35 min.