Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (35 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (32 pkt.)
  • 3 .Lechia Gdańsk (30 pkt.)
  • 4 .Raków Częstochowa (29 pkt.)
  • 5 .Radomiak (28 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (24 pkt.)
  • 7 .Wisła Płock (23 pkt.)
  • 8 .Piast Gliwice (21 pkt.)

Oni powinni wygrać Ekstraklasę! Szanse Legii spadły do 6-8 proc.!

Lech Poznań i Raków Częstochowa - to według prognoz statystyków dwaj równorzędni kandydaci do wygrania tego sezonu PKO Ekstraklasy. Po wygranej Lecha w Warszawie, szanse Legii na mistrzostwo Polski drastycznie zmalały. Powiększa się przepaść między trzecią od końca Wartą Poznań a bezpiecznym 15. miejscem w Ekstraklasie.

Ranking Elo jest oparty na rankingu szachowym, stworzonym przez Arpada Elo. Uwzględnia on formę zespołu w dłuższym okresie, a także m.in. wagę meczów (dużo większa waga dla meczów międzynarodowych), różnicę między wynikiem "oczekiwanym" a rzeczywistym (można to nazwać premią za pokonanie faworyta) oraz liczbę strzelonych i straconych goli. Bardziej popularny piłkarski ranking Elo szereguje drużyny narodowe, ale istnieje też ranking Elo dla klubów. Strona euroclubindex.com oraz publikujący na Twitterze kibic-statystyk Piotr Klimek, na podstawie rankingu Elo, tworzą swoje prognozy na temat PKO Ekstraklasy i odpowiadają na kluczowe pytania. Kto ma największe szanse na mistrzostwo Polski? Kto wejdzie do top 3 ligi? Kto może się bać spadku z Ekstraklasy? Ile punktów na koniec sezonu Ekstraklasy będą miały poszczególne zespoły? Oto ich prognozy.

Reklama

Podsumowanie kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasa w każdy poniedziałek o 20:00

Ekstraklasa. Lech Poznań i Raków Częstochowa - kandydaci na mistrza Polski

Po 11. kolejce Ekstraklasy i wygranej Lecha Poznań z Legią w Warszawie, PKO Ekstraklasa ma dwóch głównych kandydatów do mistrzostwa Polski. To Lech Poznań i Raków Częstochowa. Według prognoz, ich szanse są niemal identyczne - Piotr Klimek odrobinę wyżej stawia Lecha Poznań, a euroclubindex.com - Raków Częstochowa. 

Po porażce z Lechem Poznań, bardzo zmalały szanse Legii Warszawa. Jeszcze po poprzedniej, 10. kolejce, prognozy dawały jej ok. 21,5 proc. szans na mistrzostwo Polski. Teraz jest to tylko 6-8 proc.! Podobne szanse jak Legii przyznaje się Lechii Gdańsk. Na piątym miejscu, ze statystycznego punktu widzenia na ten moment, PKO Ekstraklasę powinna skończyć Pogoń Szczecin, a na szóstym - Śląsk Wrocław.

CZYTAJ TEŻ: Trener Lecha Poznań Maciej Skorża jest tu nazywany "Panem Trenerem"

Ekstraklasa. Górnik Łęczna, Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Warta Poznań zagrożone spadkiem

Prognozy jednoznacznie wskazują też, które trzy zespoły muszą najbardziej obawiać się spadku. Wytypowanie drużyn, które aktualnie zajmują miejsca 16-18. (Warta Poznań, Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Górnik Łęczna) nie jest zaskoczeniem, ale mocno niepokojąca dla tych klubów jest prognozowana przepaść punktowa między nimi, a kolejnymi zespołami: Stalą Mielec, Górnikiem Zabrze, Wisłą Płock i Radomiakiem Radom.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje