Najtrudniejsza od lat droga do Ligi Mistrzów. Na Lecha czeka pogromca Realu
Lech Poznań, po zwycięstwie z Wartą i wygranej Zagłębia Lubin nad Rakowem Częstochowa, zapewnił sobie zwycięstwo w końcowej tabeli Ekstraklasy. Nowy mistrz Polski, by awansować do Ligi Mistrzów, będzie musiał pokonać aż czterech rywali. Na dodatek, w żadnym z losowań eliminacji Ligi Mistrzów, Lech nie będzie rozstawiony. Już w pierwszej rundzie Lech Poznań może się spotkać z Sheriffem Tyraspol, który w ostatniej fazie grupowej Ligi Mistrzów wygrał z Realem Madryt.
Lech Poznań mistrzem Polski został ósmy raz w swojej historii. Gdy w 1992 roku powstawała Liga Mistrzów, to właśnie Lech - ówczesny mistrz - był pierwszym polskim klubem, który miał szansę się do niej przebić. Nie udało mu się to ani wtedy (przegrał z IFK Göteborg), ani rok później (dotkliwe porażki ze Spartakiem Moskwa), ani w 2010 r. (odpadnięcie ze Spartą Praga), ani w 2015 r. (mocniejsze było FC Basel). Droga Lecha Poznań przez eliminacje Ligi Mistrzów 2022/2023 wydaje się najtrudniejszą z dotychczasowych. Kto może być rywalem Lecha w eliminacjach Champions League?
Nowy format Ligi Mistrzów - z 36 uczestnikami i bez klasycznego podziału na grupy - zacznie obowiązywać od sezonu 2024/2025, a więc dwa najbliższe sezony zostaną jeszcze rozegrane "po staremu". Wobec słabego dorobku Lecha Poznań (6,000) w europejskich w ostatnich pięciu sezonach, w losowaniu żadnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów - nawet pierwszej! - mistrz Polski nie będzie rozstawiony (w przypadku Rakowa Częstochowa byłoby tak samo). Nie znamy jeszcze kompletnej listy uczestników eliminacji Ligi Mistrzów, ale na podstawie aktualnej sytuacji w tabelach europejskich lig, możemy zrobić przymiarkę do potencjalnych rywali Lecha.
Według opracowania Jana Sikorskiego, prowadzącego stronę rankinguefa.pl, Lech Poznań już w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów może zmierzyć się z jednym z niedawnych uczestników Ligi Mistrzów (Karabach Agdam z Azerbejdżanu, Malmö FF ze Szwecji, Łudogorec Razgrad z Bułgarii, Sheriff Tyraspol z Mołdawii, Ferencvaros z Węgier), a w kolejnych też z Dinamem Zagrzeb, Olympiakosem Pireus i Viktorią Pilzno (od drugiej rundy) oraz FC Kopenhaga (w czwartej rundzie).
Mówimy więc o rywalach, którzy nie tylko w Lidze Mistrzów grali, ale też zdobywali punkty. Najgłośniej z tego grona było o Sheriffie Tyraspol, który w kończącym się sezonie, w fazie grupowej, sensacyjnie wygrał z Realem Madryt. I to na Santiago Bernabeu!
Również w trwającym jeszcze sezonie, Malmö FF zremisowało z Zenitem Sankt Petersburg, a kilka lat wcześniej Łudogorec urwał punkt z Paris Saint-Germain, a Karabach dwa z Atletico Madryt. Doświadczenie Olympiakosu, Dinama Zagrzeb, Viktorii Pilzno i Kopenhagi jest jeszcze bogatsze.
Jednocześnie jednak, przynajmniej w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, są też rywale zdecydowanie w zasięgu Lecha Poznań, którzy - mimo wyższego rankingu - nie powinni uchodzić za faworyta. Wyeliminowanie takich rywali jak Linfield z Irlandii Północnej, Shamrock Rovers z Irlandii czy Lincoln z Gibraltaru byłoby po prostu obowiązkiem Lecha Poznań.
Dla porównania, Legia Warszawa jako poprzedni mistrz Polski była rozstawiona w pierwszej oraz w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, co za drugiego rywala pozwoliło jej mieć mistrza Estonii, Florę Tallinn. Zresztą Legia, ze względu na swój niezły bilans w europejskich pucharach, rozstawiona bywała też we wcześniejszych edycjach eliminacji LM. Rozstawiony był też Lech w 2015 roku, gdy w I rundzie eliminował bośniacki FK Sarajewo. Z mocniejszym rywalem w pierwszej rundzie musiał się mierzyć za to Piast Gliwice w 2019 r. Choć był blisko, odpadł z białoruskim BATE Borysów. Różnica w tamtym formacie eliminacji Ligi Mistrzów a obecnym jest taka, że wówczas ze ścieżki z udziałem mistrza Polski awansowało sześć drużyn, a teraz - tylko cztery.
Lech Poznań rywalizację w eliminacjach Ligi Mistrzów rozpocznie (prawdopodobnie) we wtorek 5 lipca. Większość meczów pierwszej rundy zostanie pewnie rozegranych w środy, ale ze względu na wstępnie planowany na sobotę 9 lipca mecz Superpucharu z Rakowem Częstochowa, Lech będzie dążył do terminów wtorkowych.
- I runda eliminacji Ligi Mistrzów: losowanie - 14 czerwca, mecze - 5-6 lipca oraz 12-13 lipca
- II runda eliminacji Ligi Mistrzów: losowanie - 15 czerwca, mecze - 20-21 lipca oraz 27-28 lipca,
- III runda eliminacji Ligi Mistrzów: losowanie - 18 lipca, mecze 2- -3 sierpnia oraz 9 sierpnia,
- IV runda (play-off) eliminacji Ligi Mistrzów: losowanie - 2 sierpnia, mecze 16-17 sierpnia oraz 23-24 sierpnia.
Nawet jeśli Lech Poznań odpadnie z eliminacji Ligi Mistrzów, pozostanie w grze w europejskich pucharach:
- odpadnięcie w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów oznacza przesunięcie do II rundy eliminacji Ligi Konferencji,
- odpadnięcie w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów oznacza przesunięcie do III rundy eliminacji Ligi Europy,
- odpadnięcie w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów oznacza przesunięcie do IV rundy (play-off) eliminacji Ligi Europy,
- odpadnięcie w IV rundzie eliminacji (play-off) eliminacji Ligi Mistrzów oznacza przesunięcie do fazy grupowej Ligi Europy.
- Karabach Agdam (Azerbejdżanu),
- Malmö FF (Szwecja),
- Łudogorec Razgrad (Bułgaria),
- Sheriff Tyraspol (Mołdawia),
- CFR Cluj (Rumunia),
- Bodø/Glimt (Norwegia),
- Ferencvaros (Węgry),
- Slovan Bratysława (Słowacja),
- HJK (Finlandia),
- TNS (Walia),
- Dudelange (Luksemburg),
- Żalgiris Wilno (Litwa),
- Lincoln (Gibraltar),
- Linfield (Irlandia Północna),
- Shamrock Rovers (Irlandia).
- Dinamo Zagrzeb (Chorwacja),
- Olympiakos Pireus (Grecja),
- Viktoria Pilzno (Czechy),
- Karabach Agdam (Azerbejdżanu),
- Malmö FF (Szwecja),
- Łudogorec Razgrad (Bułgaria),
- Sheriff Tyraspol (Mołdawia),
- CFR Cluj (Rumunia),
- Bodø/Glimt (Norwegia),
- Ferencvaros (Węgry).
- Dinamo Zagrzeb (Chorwacja),
- Crvena zvezda (Serbia),
- Olympiakos Pireus (Grecja),
- Viktoria Pilzno (Czechy),
- Karabach Agdam (Azerbejdżanu),
- Malmö FF (Szwecja).
- Dinamo Zagrzeb (Chorwacja),
- Crvena zvezda (Serbia),
- Olympiakos Pireus (Grecja),
- FC Kopenhaga (Dania).
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.