Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (27 pkt.)
  • 2 .Lechia Gdańsk (22 pkt.)
  • 3 .Raków Częstochowa (21 pkt.)
  • 4 .Pogoń Szczecin (19 pkt.)
  • 5 .Śląsk Wrocław (17 pkt.)
  • 6 .Radomiak (16 pkt.)
  • 7 .Cracovia (16 pkt.)
  • 8 .Jagiellonia Białystok (16 pkt.)

Mecz Lech - Wisła. Dudka: Trener Wisły wielu zmian nie dokona

- Dobrze znam trenera Broniszewskiego i uważam, że za wielu zmian w składzie Wisły nie zrobi - mówi obrońca Lecha Poznań Dariusz Dudka, w poprzednim sezonie jeszcze gracz "Białej Gwiazdy". Trener Jan Urban, komentując zaś kolejną roszadę w Wiśle, mówi: Skądś się bierze ta średnia ośmiu miesięcy pracy szkoleniowców w naszej lidze.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

Wisła to szósty klub w naszej Ekstraklasie, który w trakcie obecnego sezonu zmienił szkoleniowca. Jednocześnie zaś zaledwie czterech trenerów (Waldemar Fornalik w Ruchu, Jurij Szatałow w Górniku Łęczna, Piotr Mandrysz w Termalice Bruk-Bet Nieciecza oraz Tadeusz Pawłowski w Śląsku Wrocław) pracują z piłkarzami dłużej niż od początku tego roku. "Białą Gwiazdę" do niedzieli prowadził Kazimierz Moskal, w środę w Poznaniu zespołem kierować będzie jego dotychczasowy asystent Marcin Broniszewski.

Reklama

- Dobrze znam trenera Broniszewskiego. Ma potencjał, to młoda generacja szkoleniowców, którzy wchodzą do piłki. Miał czas, by popracować w Wiśle, był już asystentem za czasów trenera Smudy. Trochę czasu upłynęło od momentu, gdy jest przy pierwszej drużynie. Myślę więc, że da radę - uważa Dariusz Dudka, były wiślak, a dziś piłkarz Lecha. Jego zdaniem to, że Broniszewski nie jest człowiekiem z zewnątrz, spowoduje małą liczbę zmian w kadrze czy taktyce.

- U nas było trochę inaczej, mieliśmy tydzień do meczu, trener Urban był zewnętrznym bodźcem. Marcin Broniszewski był w Wiśle w samym jej środku, a to powoduje, że zbyt wielu roszad nie dokona - uważa Dudka, który nie chciał wprost mówić, czy jest zaskoczony zwolnieniem Kazimierza Moskala.  - Bo to tak naprawdę mnie nie dotyczy. Osobiście to mogę powiedzieć, że bardzo cenię Kazia Moskala, miałem przyjemność pracować z nim dwa razy - dodaje doświadczony obrońca Lecha.

Czy Wisła jest mocniejsza niż w poprzednim sezonie, gdy walczyła o start w europejskich pucharach? - Nie wiem, czy mocniejsza, ale na pewno trochę inna, bo jednak jej kadra się zmieniła. Grają podobnie, ładnie dla oka. Oglądałem derby z Cracovią, przespali pierwsze minuty, ale później grali już bardzo dobrze, mogli się podobać. Do przerwy to Wisła mogła prowadzić - uważa Dudka, który wciąż ma kolegów w klubie z Krakowa.

- Dla mnie to będzie szczególny mecz, bo znam się z wieloma bardzo dobrze i utrzymuję z nimi kontakt. Jest to smaczek, ale w środę skupię się tylko na grze i zrobię wszystko, aby to Lech wygrał. Wisła ma Pawła Brożka, który jeśli chodzi o nasza ligę, wciąż jest jednym z najgroźniejszych napastników. Nie wolno go w żadnym momencie zlekceważyć, potrafi strzelać piękne bramki. Nie strzela ich ostatnio zbyt wiele? Ma sytuacje, a dla napastnika najważniejsze jest to, że do nich dochodzi - mówi Dudka i trochę nieświadomie wbija chyba szpilkę swojemu koledze klubowemu Denisowi Thomalli. Niemiec bowiem ani nie strzela, ani nie stwarza sytuacji. - Jesteśmy faworytem, gramy u siebie. Wyniki budują całą otoczkę wokół zespołu. Na pewno jest to dla nas przełom, zakładaliśmy sobie, że do końca tego roku chcemy dostać się do ósemki - dodaje Dudka.

Trener Jan Urban także uważa, że Wisła gra widowiskowo. - My jednak żyjemy z wyników, a Wisła choć nie miała za wielu porażek, to jednak wiele, bodaj dziewięć, spotkań zremisowała. Znając wiślackie realia i autorytet prezesa klubu, to porażka w tak prestiżowym meczu jak derby mogła pociągnąć za sobą takie a nie inne decyzje. Szkoda, bo cenię Kazia Moskala, który wykonywał fajną pracę. No ale skądś się bierze ta średnia ośmiu miesięcy pracy w naszej ekstraklasie - uważa Urban.

Trener Lecha zdradził także, że zanim jeszcze po raz pierwszy trafił do Legii, mógł objąć Wisłę Kraków. - Była taka propozycja w 2007 roku, ale z uwagi na pewne warunki, wcale nie finansowe, się nie zgodziłem - mówi Urban. Chodziło o to, że Wisła chciała wpisać trzymiesięczny okres wypowiedzenia w przypadku wypowiedzenia umowy. - Nie chodzi o to, że nie wierzyłem w swoje umiejętności, bo jestem bardzo ambitny, ale odebrałem to jako szacunku. To była Wisła, z którą Maciek Skorża zdobył później dwa tytuły mistrzowskie. Ja dostałem z kolei bardzo podobną ofertę z Legii, ale bez tego okresu wypowiedzenia - dodaje Urban.

Fakt prowadzenia w środę drużyny przez Marcina Broniszewskiego komentuje tak: - To przedłużenie myśli trenerskiej dotychczasowego szkoleniowca, tego co sobie założyli, ćwiczą i trenują. Można tak powiedzieć, bo sztab szkoleniowcy, poza Kazkiem, jest ten sam.

Początek meczu Lech - Wisła na Inea Stadionie - dziś o godz. 20.30.

Ekstraklasa: wyniki, tabela, strzelcy, terminarz

Andrzej Grupa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje